“LAMTUMIRË ILAÇE”/ 20 produkte ushqimore që ulin presionin e lartë të gjakut – AlpeGossip
“LAMTUMIRË ILAÇE”/ 20 produkte ushqimore që ulin presionin e lartë të gjakut

“LAMTUMIRË ILAÇE”/ 20 produkte ushqimore që ulin presionin e lartë të gjakut

Presioni i lartë i gjakut është forca e gjakut që shtyn kundër mureve të arterieve.

Në të shumtën e rasteve, presioni i lartë i gjakut nuk shfaq simptoma të mirëfillta, mirëpo në heshtje mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore si: atak në zemër, probleme me zemrën në përgjithësi, dëmton veshkat etj.

Kësisoj në mënyrë që të mbahet nën kontroll, nevojitet një ushqyerje e shëndetshme dhe aktivitet i vazhdueshëm fizik.

Në vijim, ju njohim me 20 produkte ushqimore që e ulin ndjeshëm presionin e lartë të gjakut.

Thuajuni lamtumirë ilaçeve!

Kos pa yndyrë

Banane

Boronica

Jeshillëqe

Panxhar

Hudhër

Patate të ëmbla

Bollgur

Salmon

Avokado

Kuinoa (quinoa, mbretëresha e të gjitha drithërave!)

Brokoli

Pjeshkë dhe nektarina

Kivi

Speca të kuq

Fara kungulli

Çokollatë e zezë

Fistikë

Shegë

Vaj ulliri