MBROJNË SISTEMIN IMUNITAR/ Çajrat verorë që trajtojnë problemet e tretjes, dhimbjes së kyçeve – AlpeGossip
MBROJNË SISTEMIN IMUNITAR/ Çajrat verorë që trajtojnë problemet e tretjes, dhimbjes së kyçeve

MBROJNË SISTEMIN IMUNITAR/ Çajrat verorë që trajtojnë problemet e tretjes, dhimbjes së kyçeve

Çaji nuk duhet të bëhet vetëm nga gjethet e thara të tij. Por ka dhe mënyra akoma më të shëndetshme. Përzieni çajin tuaj me këto fruta:

1/2 mango

1 xhinxher i freskët me feta

2 feta limoni

2 feta lime

2 lugë mjaltë

2 lugë çaji me fruta.

Për ta bërë këtë çaj të ngrohtë, vendosni të gjithë përbërësit në një çajnik. Mbusheni me ujë të nxehtë dhe lëreni për 15 minuta.

Përfitimet shëndetësore: Sipas News Impact, mangot janë të larta në vitamina C, A dhe B6. Frutat tropikale janë të pasura me antioksidantë kundër kancerit dhe për balancimin ekolesterolit. Gjithashtu ky çaj trajton problemet e tretjes, dhimbjes së nyjeve dhe nyje achy, sipas webMD.

Luleshtrydhe  portokall:

4 gota ujë të ftohtë

4 qeska çaji të zi

1/2 filxhan sheqer

1/2 luleshtrydhe

6 portokalle të shtrydhur

Qeskat me çaj të zi futini në ujë të valuar për 3 minuta. Përziejini me sheqer derti sa ai të shkrihet dhe lëreni të ftohet. Përdorni një blender për luleshtrydhe me lëng gjysmë portokalli dhe 2 lugë sheqer. Hidheni këtë përzierje në një kanë dhe lëreni të ftohet në frigorifer. Përfitimet shëndetësore: Kombinimi klasik i luleshtrydheve dhe portokalleve është në thelb një infuzion i vitaminës C. Pini këtë çaj për të rritur sistemin tuaj imunitar. Për një version më të shëndetshëm, zëvendësoni sheqerin ose me mjaltë.