ME SIGURI NUK I DINIT/ Zbuloni disa nga efektet pozitive të kafes – AlpeGossip
ME SIGURI NUK I DINIT/ Zbuloni disa nga efektet pozitive të kafes

ME SIGURI NUK I DINIT/ Zbuloni disa nga efektet pozitive të kafes

Kafja është një nga pijet më të njohura në botë. Falë niveleve të larta të antioksidantëve dhe lëndëve ushqyese të dobishme, duket se është mjaft e shëndetshme. Studimet tregojnë se ata që konsumojnë kafen kanë një rrezik shumë më të ulët të disa sëmundjeve serioze.RevistaWho.Com më poshtë ju paraqet disa nga përfitimet shëndetësore të kafesë.

1. Kafja përmirëson nivelin e energjisë dhe ju bën të ndiheni më të mençur. Gjithashtu ju ndihmon të ndiheni më pak të lodhur, kjo për shkak se përmban një stimulues të quajtur kafeinë, substanca psikoaktive më e shpeshtë e konsumuar në botë . Shumë studime të kontrolluara tregojnë se kafja përmirëson aspekte të ndryshme të funksionit të trurit duke përfshirë kujtesën, disponimin, vigjilencën, nivelet e energjisë, kohën e reagimit dhe funksionet e përgjithshme mendore.

2. Ju ndihmon të bini në peshë. Kafeina gjendet në pothuajse çdo shtojcë komerciale për djegien e yndyrës dhe kjo dëshmon se është një nga substancat e pakta natyrore të provuara që ndihmon në djegien e yndyrës. Studime tregojnë se kafeina mund të rrisë në mënyrë specifike djegien e dhjamit nga 10% në individë me peshë normale dhe 29% tek njerëzit e shëndoshë.

3.Ul rrezikun e diabetit të tipit 2. Diabeti i tipit 2 është një problem i madh shëndetësor, i cili ka prekur aktualisht miliona njerëz në mbarë botën. Ai karakterizohet nga nivele të larta të sheqerit në gjak të shkaktuara nga rezistenca e insulinës ose nga një aftësi e reduktuar për të sekretuar insulinën. Për këtë arsye, njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 2 rekomandohen të përdorin kafen. Studimet tregojnë se përdoruesit e kafes kanë një rrezik 23-50% më të ulët për të marrë këtë sëmundje.

4. Lufton depresionin dhe ju bën më të lumtur. Depresioni është një çrregullim mendor serioz që shkakton një ndjeshmëri të madhe në jetën tuaj. Është shumë i zakonshme, pasi rreth 4.1% e njerëzve në SHBA aktualisht janë të prekur nga depresioni klinik. Në një studim të Harvardit të publikuar në vitin 2011, gratë që pinë 4 ose më shumë kafe në ditë kishin një rrezik 20% më të ulët për të kaluar në depresion. Një studim tjetër në 208,424 individë zbuloi se ata që pinë 4 ose më shumë filxhan në ditë ishin 53% më pak të prekur të kryenin vetëvrasje.

5. Ju ndihmon të jetoni më gjatë. Duke qenë se konsumatorët e kafes kanë më pak gjasa të preken nga sëmundjet, kjo që ju ndihmon të jetoni më gjatë. Në dy studime shumë të mëdha, pirja e kafesë u shoqërua me një rrezik 20% të reduktuar të vdekjes në meshkuj dhe një 26% ulur rrezikun e vdekjes tek gratë 18-24 vjeçe.