Mëngjesi/ Një burim energjie dhe humor i mirë – AlpeGossip
Mëngjesi/ Një burim energjie dhe humor i mirë

Mëngjesi/ Një burim energjie dhe humor i mirë

Vakt i parë i ditës është më i rëndësishmi për trupin, veçanërisht për trurin. Por jo vetëm, në fakt, mëngjesi mund të përmirësojë disponimin dhe të japë energji. Mjafton të dini se si të zgjidhni ushqimet dhe kombinimet ushqimore që, në sajë të ushqyesve të tyre, nxisin lirimin e serotoninës dhe sjellin proteina të shëndetshme.

Zgjimi është një moment kyç për njeriun, megjithatë, ne nuk jemi gjithmonë të vetëdijshëm për të. Shumica e njerëzve dalin shpejt nga shtrati, të vishen dhe të hanë diçka përpara se të dalin. E pra, pas 6 ose 8 orësh pushimi nate, trupi ka nevojë për energji dhe truri dëshiron një dozë adekuate të glukozës.

“Mëngjesi është ushqimi i vetëm i ditës që unë e dua ashtu si shumica e njerëzve bëjnë me drekën ose darkën. -Hunter S. Thompson-

Njerëzit kanë inteligjencë biologjike që nuk i kushtojnë gjithmonë vëmendje. Obligimet dhe kohët që shoqëria na imponon shpesh bien ndesh me ritmet tona qarkulluese dhe nevojat tona organike. Trupi ynë, dhe mbi të gjitha metabolizmi ynë pëlqen mëngjes e bollshëm dhe të larmishëm.

Nëse ne kufizojmë këtë vakt të parë të ditës në një kafe dhe disa biskota, efektet nuk do të jenë aq pozitive: lodhja në mes të mëngjesit, mungesa e vëmendjes, mungesa e motivimit, humor i keq … Pra, le të mësojmë të hamë mirë për të jetuar më mirë.

Le të shohim se si të fillojmë ditën në mënyrën më të shëndetshme, falë mëngjesit.

Këshilla për të përmirësuar disponimin dhe energjinë me mëngjesin

Një mëngjes i mirë do të na ndihmojë të rregullojmë oreksin tonë gjatë gjithë ditës. Për më tepër, nëse duam të humbim peshën nuk ka asgjë më të mirë se të kujdesemi për këtë vakt të parë. Në këtë drejtim, disa studime tregojnë se mos-ngrënia e mëngjesit nxit akumulimin e yndyrës në bark dhe ngadalëson metabolizmin.

Ndoshta ne tashmë e dinim, por ne vazhdojmë të nënvlerësojmë rëndësinë e bërjes së një mëngjesi të përzemërt. Drithëra, lëngje, kafe, prodhime industriale të furrave… Duke bërë kështu, ne i japim trurit një rritje drastike të glukozës dhe shkojmë të punojmë me një energji që do të zhduket shumë shpejt.

Përmirësimi i humorit dhe rritja e energjisë me mëngjesin, nga ana tjetër, është me të vërtetë e thjeshtë. Vetëm mbani në mend dy elementë kryesorë: informacion dhe përparim. Ju duhet të dini ushqimet më të përshtatshme kështu që gjithmonë t’i keni në shtëpi gati për konsumim.

Vezë

Shtimi i vezëve në mëngjes është një sukses i garantuar. Mund ta bëjmë 3 ose 4 herë në javë. Ata sjellin energji gjatë gjithë mëngjesit dhe nuk shkaktojnë rritje të glukozës në gjak. Ato janë gjithashtu ideale për fëmijët dhe të moshuarit kur ushqejnë masën e muskujve.

Vezët janë fantastike edhe për kujtesën falë kolinës, një lëndë ushqyese që mbron nervat e kafkës dhe nxit komunikimin midis neuroneve.

Kos natyral grek

Nëse duam të përmirësojmë disponimin dhe të rrisim energjitë me mëngjesin, nuk ka asgjë më të mirë se kosi natyral grek. Ky propozim është ideal për arsye të ndryshme:

-Ofron proteina të absorbuara lehtë

-Burim natyror i probiotikëve

-Të pasura me vitaminë B12, thelbësore për funksionimin e trurit

-Përmban jod, thelbësore për bilancin e tiroides

-Përmban L-triptofan, ideale për sintetizimin e serotoninës

Tërshëra

Tërshëra është një tjetër ushqim i dobishëm për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe për të siguruar energji gjatë gjithë ditës. Kjo është e pasur me vitaminë B6 dhe B5, ushqyes të domosdoshëm për të luftuar lodhjen dhe për t’u marrë me stresin dhe ankthin.

Çaji i bardhë

Zakonisht përfshijmë kafenë, çajin e gjelbër ose lëngun klasik të portokallit në mëngjesin tonë. Le të guxojmë të ndryshojmë, le të provojmë çaj të bardhë për të paktën 15 ditë. Ai është më i pasur me antioksidantë sesa çaji jeshil ose çaji i zi. Përmbajtja e tij e lartë catechin mbron trurin nga oksidimi dhe inflamacioni.

Ai ka një shije delikate dhe të shijshme, na mban aktivë për orë të tëra dhe përmirëson disponimin tonë.

Çokollatë

Kur zgjoheni, truri ka nevojë vetëm për një gjë: energji. Është koha e përkryer për të trajtuar veten me disa çokollata. Mund të konsumojmë çdo ditë 30 gram çokollata të errëta, pa ndikuar negativisht në peshë dhe shëndet.

Frutat e pyllit

Luleshtrydhe, qershi, mjedra, boronica, rrushi i thatë, manaferra… Të gjitha këto fruta, përveçse të shijshme, janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Ne mund të përmirësojmë gjendjen shpirtërore dhe të rrisim energjinë duke i shijuar ato në receta origjinale dhe argëtuese për të rinjtë dhe të moshuarit.

Nëse duam të përmirësojmë disponimin tonë dhe të rrisim energjinë tonë në mëngjes, duhet vetëm të kuptojmë rëndësinë e një ushqimi të shëndetshëm. Ne zgjedhim produktet organike dhe i japim vetes pak më shumë kohë në mëngjes. Ndonjëherë një mëngjes i mirë mund të japë një ndryshim të këndshëm në ditën tuaj.