Një gjuetar humbi jetën dhe 2 të tjerë u lënduan, u sulmuan nga një ari polar – AlpeGossip
Një gjuetar humbi jetën dhe 2 të tjerë u lënduan, u sulmuan nga një ari polar

Një gjuetar humbi jetën dhe 2 të tjerë u lënduan, u sulmuan nga një ari polar

Një gjahtar humbi jetën në Kanadanë veriore, pasi u sulmua nga ariu polar dhe këlyshit të saj. Ndërsa dy gjuetarë të tjerë morën lëndime të lehta. Ata u sulmuan në një fshat në Rrethin Arktik kur dolën për gjuetinë e një balene të vogël.

Pas incidentit,  nëna, ashtu edhe këlyshi i saj u qëlluan dhe u vranë. Ky është sulmi i dytë i një ariu polar në territorin më verior të Kanadasë përgjatë verës.