NJËSOJ SI E ËMA/ Princi Harry po thyen protokollin duke ndjekur hapat e Princeshës Diana – AlpeGossip
NJËSOJ SI E ËMA/ Princi Harry po thyen protokollin duke ndjekur hapat e Princeshës Diana

NJËSOJ SI E ËMA/ Princi Harry po thyen protokollin duke ndjekur hapat e Princeshës Diana

Princesha Diana bëri një ndikim të madh në botë para vdekjes së saj të parakohshme në 1997. Shumë prej themeleve dhe programeve që ajo filloi janë ende edhe sot.

Dhe ndërsa ajo mund të jetojë në shumë nga zemrat tona, Princi Harry dhe Princi William vazhdimisht përpiqen të vazhdojnë të mbajnë gjallë trashëgiminë e nënës së tyre.

Në turneun e tij mbretëror në Afrikën e Jugut, Harry ka bërë një numër gjërash për të bërë homazhe për nënën e tij.

Image result for prince harry africa

Si ndoqi Princi Harry gjurmët e nënës së tij?

Gjatë fundjavës, Harry shkoi të vizitojë projektin Born Free to Shine në Luanda, Angola. Programi përqendrohet në parandalimin e transmetimit të HIV nga nënat te fëmijët e tyre përmes edukimit, testimit mjekësor dhe trajtimit.

Ndërsa ishte atje, Harry u takua me një numër të grave shtatzëna që po mësonin për HIV dhe gjithashtu kaloi kohë me disa adoleshentë HIV +.

Princesha Diana kishte një histori të gjatë duke provuar të ndryshonte mënyrën se si bota shihte HIV dhe SIDA. Në 1987, ajo vizitoi Spitalin në Londër Middlesex dhe u fotografua duke shtrënguar duart me një njeri që ishte HIV +. Në foto, ajo zgjodhi të mos vishte doreza, të cilat kundërshtonin idenë se dikush mund të kapte HIV përmes prekjes.

“Nëse një mbretëror lejohej të shkundte duart e një pacienti, dikush në stacionin e autobusit ose supermarketi mund të bënte të njëjtën gjë,” tha John O’Reilly, një infermiere që ishte në spital kur Diana mori foton ikonike, i tha BBC-së . “Ky popull me të vërtetë i arsimuar.”

“Kur, atë Prill, ajo shtrëngoi dorën e një burri 32-vjeçar me HIV, para kamerave, ajo e dinte saktësisht se çfarë po bënte,” tha Princi Harry në një fjalim në 2017, sipas People. “Ajo po përdorte pozicionin e saj si Princesha e Uellsit, gruaja më e famshme në botë, për të sfiduar të gjithë të arsimohen, të gjejnë dhembshurinë e tyre dhe t’i afrojnë ata që kanë nevojë për ndihmë në vend që t’i largojnë.”

Si e theu ky takim protokollin mbretëror?

Në një farë mënyre, ky akt theu protokollin mbretëror. Përkulja e lehtë para një mbreti është mënyra e përgjithshme për t’i përshëndetur ata. Prekja sigurisht që kalon një kufi. Në vitet më të fundit, familja mbretërore është bërë më e qetë dhe joformale kur bëhet fjalë për të përshëndetur të tjerët.