PËR JU QË DASHURONI FLOKËT E DREJTË/ Ja si t’i mbani plot shkëlqim – AlpeGossip
PËR JU QË DASHURONI FLOKËT E DREJTË/ Ja si t’i mbani plot shkëlqim

PËR JU QË DASHURONI FLOKËT E DREJTË/ Ja si t’i mbani plot shkëlqim

Disa kanë flokë me onde dhe i duan të drejtë dhe disa të tjerë duan të kundërtën.  Ka disa mënyra për ti bërë ato me shkëlqim dhe të shndritshme:

Qumesht kokosi: Qumështi i kokosit nuk lidhet vetëm me mbajtjen e flokut tuaj të drejtë, por vetitë antibakteriale ndihmojnë në uljen e probabilitetit të infeksionit të kokës. Ekspertët thonë se ju duhet të nxjerrni lëngun e një arre kokosi  dhe ta vendosni atë mbi flokët tuaj për dhjetë minuta para se ta shpëlani.

2. Birra: Nëse ju doni të mbani flokët tuaj të drejtë sigurohuni që ju jeni duke përdorur birrë. Sipas “Top 10 Home Remedies”, birra është e pasur me vitamina dhe antioksidantë që mbajnë flokët të fortë dhe të lëmuar. Ju mund të përdorni birrë për të shpëlarë flokët një herë të vetme.

3. Aloe Vera: Aloe Vera ka enzima që nxisin rritjen e shëndetshme. Plus, xheli mund të hidratojë flokët tuaj për t’i mbajtur ato të drejt. Flokët e thatë kanë shumë më shumë gjasa të rriten. Home Remedy Shop tregon se ju mund të bëni një maskë për flokët tuaj duke kombinuar ½ filxhan (120 ml) vaj të ngrohtë dhe xhel aloe. Lajini pas tridhjetë minutash dhe flokët tuaj do të jenë të drejtë.