SËMUNDJA E PLAKJES/ Njihuni me 22 vjeçarin i cili duket si i moshuar (VIDEO) – AlpeGossip
SËMUNDJA E PLAKJES/ Njihuni me 22 vjeçarin  i cili duket si i moshuar (VIDEO)

SËMUNDJA E PLAKJES/ Njihuni me 22 vjeçarin i cili duket si i moshuar (VIDEO)

Si është të jesh një nga 100 njerëzit në botë që vuajnë nga sindroma e rrallë e plakjes?

Sammy Basso nga Italia është presoni që i ka mbijetuar më së shumti sëmundjes progeria, shkruan Euronews.

 

Basso i cili është vetëm 22 vjeçar, vjen nga një qytet në afërsi të Venedikut dhe vuan nga një sëmundje e rrallë gjenetike që përshpejton procesin e plakjes.

 

Sëmundja prek një numër të vogël njerëzish në botë.

Numri aktual i personave të prekur nga kjo sëmundje është 130 dhe katër prej tyre janë nga Italia.