SHËRON SHUMË SËMUNDJE/ Mos e gjuani lëvorën e shegës, ja çfarë mund të përfitoni nga ajo – AlpeGossip
SHËRON SHUMË SËMUNDJE/ Mos e gjuani lëvorën e shegës, ja çfarë mund të përfitoni nga ajo

SHËRON SHUMË SËMUNDJE/ Mos e gjuani lëvorën e shegës, ja çfarë mund të përfitoni nga ajo

Shega konsiderohet një nga frutat më të shëndetshme, për shkak se është në gjendje të shërojë një sërë sëmundjesh.

Megjithatë, vetitë dobiprurëse të shegës për organizmin njerëzor nuk kufizohen vetëm në kokrrat e saj. Lëvorja e saj sjellë dobi shëndetësore të shumta, e ndër ta edhe ndalimin e kollës.

E një nga vlerat tjera që ka kjo lëvore është vitamina C, e cila ndihmon rregullimin e niveleve të shtypjes së lartë të gjakut, e që njihet si një ndër gjendjet shëndetësore më të zakonshme tek njerëzit.

Përveç këtyre dobive, ju mund të bëni edhe çaj nga lëvorja e këtij fruti.

Ajo ç’duhet të bëni është t’i pastroni copat e lëvores, pastaj t’i vendosni në një gotë qelqi, ta zieni dhe ta mbuloni gotën me kapak duke e lënë të qëndrojë për 20 minuta.