“SIKUR TA DIJE SA TË DUA…”/ Nga poezitë tek këngët, VIP-at shqiptarë dhe dedikimet e ëmbla për të vegjëlit e tyre (VIDEO) – AlpeGossip
“SIKUR TA DIJE SA TË DUA…”/ Nga poezitë tek këngët, VIP-at shqiptarë dhe dedikimet e ëmbla për të vegjëlit e tyre (VIDEO)

“SIKUR TA DIJE SA TË DUA…”/ Nga poezitë tek këngët, VIP-at shqiptarë dhe dedikimet e ëmbla për të vegjëlit e tyre (VIDEO)

Të jesh prind është një nga ndjenjat më të veçanta dhe të pa përshkrueshme të një njeriu.  Dashuria më e pastër dhe më e sinqertë ekziston mes prindit dhe fëmijës.

Njësoj është dhe për një pjesë të VIP-ave shqiptarë të cilët me zërin me melodinë apo me poezi kanë mundur të shprehin ndoshta me pak fjalë dashurinë që kanë ata për fëmijën.

Së fundmi dëgjuam poezinë nga Klea Huta dhe Elgid Doda tek “Ti mund të këndosh” me Ardit Gjebrean të dedikuar posaçërish për Krid të cilën më vonë pasi të përfundojë do e kthejnë në në këngë. Elgidi i ulur në piano dhe Klea duke lezuar poezinë të themi se na emocionuan njësoj si vetë ata të cilët u prekën nga poezia për dialin.

Alpegossip.al ju sjell poezinë e çiftit:

Sikur ta dije se sa të dua,                                                                                                                       Sikur ti kuptoje fjalët e mija,                                                                                                                   Sikur ta dije si flas për ty në njerëz,                                                                                                         Ti më tregove se ç’është dashuria e vërtetë,                                                                                         Qelizë e imja e përjetshme ti mbart emrin “bir”                                                                                   Lëkurë e pafajshme, syri yt më jep jetë prej vërteti,                                                                     Nuk e di si ishte jeta ime pa ty,                                                                                                               S’i kam mundur të jetoj pa dorën tënde të vogël,                                                                                 Pa aromën tënde, pa shikimin tënd kur je në krahët e mi,                                                                 E ke mbushur shpirtin tim me dashuri të pa shtershme                                                                     dhe lumturi të pa imagjinueshme ndonjëherë,                                                                                       Të premtoj që do të jetoj vetëm për ty “Mbreti i zemrës time”.”

Por janë edhe VIP-a të tjerë të showbizzit të cilët kanë zgjedhur që dashurinë ta shprehin edhe nëpërmjet një kënge. Alpegossip.al ju sjell disa prej tyre.

Së fundmi ka qen Mozzik i cili ka nxjerrë kë ngën “Hanna” dedikuar vajzës.

Miriam Cani dhe Alban Skënderaj “Dhurata” dedikuar vajzës

Noizy “Noku vogël” dedikuar vajzës

Jonida Maliqi “Thesar pa emër” dedikuar djalit

Ardit Gjebrea “Jon” dedikuar djalit