U MAHNITËM NGA PAMJET/ Titaniku II mund të lundrojë në vitin 2022 (VIDEO) – AlpeGossip
U MAHNITËM NGA PAMJET/ Titaniku II mund të lundrojë në vitin 2022 (VIDEO)

U MAHNITËM NGA PAMJET/ Titaniku II mund të lundrojë në vitin 2022 (VIDEO)

Shumë shpejtë pritet të vjen një anije gjigante, e cili projekt do të jetë si Titanic, ideja e të cilit u shfaq vite më parë.

Biznesmeni australian dhe politikani Clive Palmer, i cili është prapa nismës së diskutueshme, njoftoi në shtator se puna në anije kishte rifilluar – pas një mosmarrëveshje financiare me qeverinë kineze e cila ndaloi zhvillimin në vitin 2015. Ideja u zhvillua për herë të parë në vitin 2012. shkruan CNN.

Supozohet se anija e re do të jetë një kopje identike e avionëve famëkeq, e cila u mbyt në vitin 1912 pas një përplasje me një ajsberg, përcjellë Indeksonline.
Për të shmangur një katastrofë të përsëritur, Titaniku II me sa duket do të jetë i pajisur me shumë anije shpëtimtare- dhe do të ketë një skelet ngjitur, jo të përkulur – plus pajisjet moderne të navigimit dhe radarëve.

Udhëtimi i parë pritet të jetë në Dubai, ndërsa mendohet të lundrojë nga viti 2022.

Linja Blue Star thotë se nëntë anije do të jenë në shtëpi për 835 kabina, të vendosura për të akomoduar 2,435 pasagjerë. Ju do të keni mundësi të blini biletat e para, të dyta dhe të klasës së tretë – ashtu si në origjinal.

Ajo do të jetë e pajisur pikërisht si Titaniku origjinal – duke përfshirë shkallët e mëdha që luan një rol të paharrueshëm në filmin e goditur të James Cameron