VËMENDJE/ Alketa Vejsiu zbulon sportin e preferuar dhe ne ju japim 10 arsye pse duhet ta praktikoni – AlpeGossip
VËMENDJE/ Alketa Vejsiu zbulon sportin e preferuar dhe ne ju japim 10 arsye pse duhet ta praktikoni

VËMENDJE/ Alketa Vejsiu zbulon sportin e preferuar dhe ne ju japim 10 arsye pse duhet ta praktikoni

Alketa Vejsiu ka treguar shpesh mënyra të ndryshme me anë të së cilave përpiqet të mbajë trupin në formë. E kemi parë të ushtrojë palestër, e kemi parë të bëjë vrap dhe së fundmi ka zbuluar pasionin për yoga. Pak ditë më parë moderatorja publikoi disa foto, ku shfaqej duke praktikuar yoga në ajër ose ‘gravity yoga’ siç njihet nga masa.

View this post on Instagram

#gravityyoga The Best!

A post shared by ALKETA VEJSIU (@alketavejsiu) on

Për ata që nuk e dinë, kjo metodë që ka praktikuar Alketa është një nga më inovativet e sportit në fjalë. ‘Gravity Yoga’ kombinon pozat tradicionale të yogës, pilates dhe kërcimin, duke përdorur një çarçaf mbi të cilin varet personi që e praktikon. Siç edhe mund të shikoni në fotot e publikuara nga moderatorja, ushtrimi nuk duket shumë i thjeshtë.

Nëse doni të provoni diçka ndryshe, duhet të ndiqni këshillën e Alketës për të praktikuar këtë sport shumë të veçantë, por për t’ju dhënë disa arsye më shumë pse duhet ta provoni, do ju rendisim disa nga benefitet e tij..

  1. Stërvit të gjithë trupin
  2. Ka benefite psikologjike
  3. Shëron problemet me shpinën
  4. Rrit fuqinë e trupit
  5. Të rregullon humorin
  6. Ndihmon në problemet me tretjen
  7. Përmirëson balancën e trupit
  8. Ul shanset për probleme me zemrën
  9. Ngadalëson plakjen dhe ndihmon në zgjidhjen e problemeve me aparatin tretës
  10. Përmirëson memorien