VËMENDJE! Nëse jeni rreth të 30-ave ndiqni këto këshilla për të ruajtur shkëlqimin rinor të lëkurës tuaj – AlpeGossip
VËMENDJE! Nëse jeni rreth të 30-ave ndiqni këto këshilla për të ruajtur shkëlqimin rinor të lëkurës tuaj

VËMENDJE! Nëse jeni rreth të 30-ave ndiqni këto këshilla për të ruajtur shkëlqimin rinor të lëkurës tuaj

Plakja është e pashmangshme, askush nuk mund t’i shpëtojë asaj dhe me plakjen vijnë ndryshime të thella në pamjen fizike të dikujt. Këto ndryshime vërehen fillimisht në fytyrën e dikujt pasi ajo është pjesa më e dukshme e trupit. Të 30-at janë shpesh mosha kur filloni të shihni ndryshime në lëkurën, trupin dhe pamjen tuaj. Dhe në disa raste ky ndryshim nuk është për mirë, nëse nuk filloni të jeni tepër të kujdesshëm. Ekspozimi ndaj produkteve me bazë kimike dhe ndotja çon në përkeqësim të mëtejshëm të lëkurës.

Lëkura juaj mund të humbasë shkëlqimin e saj natyral, dhe kjo mund të shtojë stresin shtesë, dhe ne të gjithë e dimë shumë mirë se çfarë mund t’i bëjë stresi lëkurës sonë. Në disa raste, aknet vendosin të kthehen pas viteve të adoleshencës, ose mund të shfaqen edhe për herë të parë. Kjo dukuri quhet ‘akne e të rriturve’ dhe zakonisht është hormonale tek femrat. Dëmet nga djegiet e mëparshme nga dielli fillojnë të shfaqen si pigmentim me njolla dhe ju befas duket se keni lëkurë të shurdhër dhe të varur Hormonet janë një nga kontribuesit më të mëdhenj të këtyre problemeve, veçanërisht te femrat. Shumica e ndryshimeve hormonale fillojnë rreth moshës 30.

VAJZA, me mend në kokë! Ja çfarë po i bëni fytyrës suaj duke përdorur grim çdo ditë!
Kur nivelet e hormoneve riprodhuese femërore fillojnë të ulen dhe çojnë në rrallimin e flokëve dhe gjendje të padëshirueshme të lëkurës. Niveli i hormoneve të rritjes njerëzore fillon të bjerë, gjë që çon në rritjen e thyerjes së prodhimit të kolagjenit, duke i lënë vendin lëkurës së varur. Në moshën 18 vjeç, nivelet e hormonit të rritjes janë rreth 900, por kur të arrijmë të 30-at, ato bien në 200. Nëse dëshironi të dukeni të mrekullueshëm deri në të 30-at e më pas, ndiqni këto hapa të thjeshtë:

1. Pastrimi i fytyrës rregullisht

Pastroni lëkurën tuaj çdo mëngjes dhe sigurohuni që të hiqni të gjithë grimin dhe ta pastroni sërish para gjumit. Kjo i lejon lëkurës të kryejë mirë funksionet e saj thelbësore mbrojtëse dhe rinovuese. Sigurohuni që të përdorni produkte të sugjeruara nga dermatologu juaj pasi të kesh shumë zgjedhje mund të jetë konfuze dhe mund të mos i përshtaten lëkurës tuaj.

2. Eksfolioni

Eksfoloni natën dhe jo ditën. Lëkura gjatë natës kalon në modalitetin e rinovimit dhe heqja e lëkurës së vdekur para gjumit përmirëson funksionin e lëkurës. Eksfoloni butësisht, vetëm për të hequr lëkurën e vdekur dhe nëse lëkura juaj është e yndyrshme ose keni puçrra, atëherë është e mjaftueshme të bëni eksfolim dy herë në javë.

Si të shpëtojmë njëherë e mirë nga shenjat e akneve në fytyrë!
3. Mbroni lëkurën tuaj

Mbroni lëkurën tuaj gjatë ditës duke kombinuar një serum antioksidant ose serum vitaminë C me krem kundër diellit pasi ato përmirësojnë njëra-tjetrën. Sigurohuni që fillimisht të aplikoni kremin kundër diellit.

4. Përdorni krem kundër diellit

Vishni një krem kundër diellit me mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë UVA/UVB çdo ditë, pavarësisht nga moti, sepse rrezet UVA janë “agjentë të ngadaltë” të cilët mbeten konstante gjatë gjithë vitit.

5. Aplikoni hidratues

Fërkojeni me locion të pasur hidratues intensiv për trupin ose vaj kajsi çdo ditë pas larjes në trup pak të lagur për një lëkurë të shëndetshme dhe të hidratuar.

6. Pini shumë ujë

Pirja e ujit në sasi të mjaftueshme siguron që të qëndroni të hidratuar nga brenda. Mund të shtoni edhe lëng limoni ose gëlqereje për një nxitje shtesë. Hani një dietë të shëndetshme dhe të pasur me fibra dhe stërvituni për të paktën 15-20 minuta çdo ditë.

7. Zvogëloni stresin

Sigurisht që është më e lehtë të thuhet se sa të bëhet, por gjetja e kohës për të bërë gjërat që i pëlqejnë në baza ditore do t’ju japë kënaqësinë e brendshme e cila mund të bëjë mrekulli për lëkurën. /TAR/