VENDOSNI HUDHRËN NË QUMËSHT/ Pijeni dhe shihni efektin çudibërës në shëndet – AlpeGossip
VENDOSNI HUDHRËN NË QUMËSHT/ Pijeni dhe shihni efektin çudibërës në shëndet

VENDOSNI HUDHRËN NË QUMËSHT/ Pijeni dhe shihni efektin çudibërës në shëndet

Frutat, perimet dhe erëzat e kuzhinës mund të përdoren për trajtimin e gjendjeve të caktuara shëndetësore, pa nevojë për trajtime të tjera.

Më poshtë gjeni një recetë e një pije që funksionin si ilaç natyral. Kjo pije konsiderohet si  e shkëlqyeshme për shëndetin e përgjithshëm. Ndryshe quhet edhe qumësht hudhrash, sepse është bërë nga një përzierje e hudhërës dhe qumështit të ngrohtë.

Përbërësit e nevojshëm për procesin e përgatitjes:

500 mililitra qumësht

dhjetë karafil të hudhrave

dy ose tri lugë sheqer

250 ml ujë

Përgatitja:

Merrni një tenxhere dhe vendosni ujin së bashku me qumështin në të. Pastaj, shtoni hudhër dhe vendoseni tenxheren në ngrohëse. Prisni derisa përzierja të fillojë të vlojë. Mbajeni nxehtësinë në mes; mos ndaloni përzierjen.. Shtypini copëzat e mbetura dhe shtoni sheqerin në përzierje.

Preferohet të shërbehet e ngrohtë.

Kjo pije është e aftë që të reduktojë problemet e zemrës, si dhe të zbusë disa nga gjendjet shëndetësore, siç janë: kolesteroli, impotenca, artriti etj.