13 TË VDEKUR/ Shembet kisha gjatë meshës së Pashkëve (FOTO) – AlpeGossip
13 TË VDEKUR/ Shembet kisha gjatë meshës së Pashkëve (FOTO)

13 TË VDEKUR/ Shembet kisha gjatë meshës së Pashkëve (FOTO)

Të paktën 13 persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë plagosur pas shembjes së një kishe në Afrikën e Jugut ndërsa po mbaheshin shërbimet e Pashkëve.

Shërbimet e emergjencës thanë se 29 vetë u nxituan në spital pas rrëzimit të kishën në krahinën bregdetare të KëaZulu-Natal.

Policia lokale e lidhi tragjedinë me reshjet e mëdha të shiut që përfshinë zonën mbrëmjen e së enjtes.

Mediat raportojnë se disa njerëz po flinin kur muret u shembën.

Ndërsa qeveria u ka premtuar familjeve të viktimave se do bëjë hetim të plotë për ngjarjen.