Çfarë kuron mjalti me kanellën? – AlpeGossip

Çfarë kuron mjalti me kanellën?

Mjalti dhe kanella në mëngjes janë një mënyrë e mirë për të parandaluar shumë sëmundje.
Ky është një kombinim që mund të kurojë thuajse çdo sëmundje.

Sëmundjet e zemrës
Fillojeni ditën tuaj shëndetshëm me këtë kombinim. Ky lloj mëngjesi do të zvogëlojë nivelin e kolesterolit në arteriet tuaja dhe parandalon atakun e zemrës.

 

Artriti
Nëse keni problem me artritin vendosni 2 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë çaji kanellë në një gotë me ujë. Pijeni këtë dy herë në ditë në mëngjes dhe para se të shkoni në shtrat. Pijeni këtë rregullisht dhe do të shpëtoni nga dhimbja e artritit.

Infeksionet e tëmthit
Merrni një gotë me ujë dhe hidhni 2 lugë gjelle kanellë dhe 1 lugë çaji mjaltë. Konsumojeni këtë në baza ditore. Kjo do të vrasë mikroorganizmat e dëmshme në tëmthin tuaj.

Kolesterolin
Bëni çajin tuaj të preferuar dhe hidhni 2 lugë gjelle mjaltë dhe 3 lugë gjelle kanellë. Kjo pije zvogëlon nivelin e kolesterolit 10% në dy orët e para.

Dhimbjet e stomakut
Ky kombinim është efektiv për dhimbjet e stomakut gjithashtu. Mund të jetë e dobishme edhe për trajtimin e ulcerës.

Imunitetin
Mjalti dhe kanella forcojnë sëmundjet e imunitetit dhe mbrojnë kundër bakterieve dhe viruseve.

Gripit
Një grup doktorësh në Spanjë zbuluan në një nga hulumtimet e tyre se mjalti përmban përbërls që shkatërrojnë viruset dhe mbrojnë ndaj gripit.