E NEVOJSHME TA DINI/ 5 gjërat që nuk duhet t’i bësh kurrë pasi ke ngrënë – AlpeGossip
E NEVOJSHME TA DINI/ 5 gjërat që nuk duhet t’i bësh kurrë pasi ke ngrënë

E NEVOJSHME TA DINI/ 5 gjërat që nuk duhet t’i bësh kurrë pasi ke ngrënë

Janë disa gjëra për të cilat ne duhet të tregojmë kujdes dhe duhet t’i shmangim në maksimum nëse nuk duam të kemi probleme më të rënda shëndetësore apo shqetësime që askush nuk do që t’i përjetojë! Në drekë apo në darkë, pak rëndësi ka vakti! Këtu janë të renditura pesë gjërat që nuk duhet t’i bëni menjëherë pasi keni konsumuar ushqim. Cilat janë ato?

Gjumi

Të shkosh për të fjetur pasi ke ngrënë, provokon një djegie të stomakut përgjatë gjithë natës. Djegie, siklet, ënjtje! Një studim i shkollës së mesme të Universitetit Loannin zbuloi se njerëzit që rrinë të qetë dhe presin më gjatë për të shkuar në shtrat pasi kanë ngrënë, kanë më pak gjasa që të kenë goditje në tru. Rregulli i artë është që të mos hani të paktën disa orë përpara se të flini.

Pirja e duhanit

Fatkeqësisht për disa njerëz, pirja e duhanit është ende një zakon. Edhe pse është ndoshta një nga gjërat më të dëmshme që mund të bëni me mushkëritë tuaja, nëse pini duhan, prisni të paktën disa orë pas ngrënies. Nikotina në cigare është e lidhur me hyrjen e oksigjenit në tretje, duke lejuar trupin të thithë më shumë qeliza kancerogjene sesa normalisht. Sipas studimeve, pirja e duhanit menjëherë pas ngrënies është e njëjtë me pirjen e dhjetë cigareve në të njëjtën kohë. Gjithashtu rrit rrezikun e kancerit të zorrëve dhe mushkërive.

Bërja e dushit

Kur bëjmë dush, trupi ynë rrit qarkullimin e gjakut që mbërrin në duar, këmbë dhe trup, gjë që zvogëlon sasinë e rrjedhës së gjakut në stomak. Kjo dobëson sistemin tretës, duke shkaktuar joefikasitet, i cili mund të shkaktojë dhimbje në stomak.

Pirja e çajit

Pirja e çajit pas një vakti ndërhyn në thithjen e hekurit. Acidi tanik në çaj lidhet me proteinat dhe hekurin në ushqimin tonë, duke mos lejuar që trupat tanë të korrin përfitimet e tretjes së tyre. Kjo rezulton në një ulje 87% të thithjes së hekurit! Pak hekur mund të shkaktojë anemi, mungesë të qelizave të kuqe të gjakut, gjë që shkakton lodhje ekstreme, dobësi, lëkurë të zbehtë, dhimbje në gjoks, marramendje, duar dhe këmbë të ftohta, thonj të brishtë dhe mungesë oreksi.

Ngrënia e frutave

Ju ndoshta keni menduar tashmë që mund të hani fruta në çdo kohë, apo jo? Epo, është më mirë t’i hani ato në stomak bosh. Kjo për shkak se frutat kërkojnë enzima të ndryshme për tu tretur, dhe sheqernat e thjeshtë në fruta kanë nevojë për kohë që të përvetësohen plotësisht nga trupi. Në stomak bosh do të përfitoni nga të gjithë ushqyesit, fibrat dhe sheqernat e thjeshtë. Nëse hani afër ose pas një vakti, fruti mbetet në stomak për një periudhë të zgjatur, duke shkaktuar mungesë tretjeje, urth dhe sëmundje të tjera.