FLET HAPUR PËR PROBLEMET E SHËNDETIT/ Tina Turner kërkoi vetëvrasje të asistuar para se… – AlpeGossip
FLET HAPUR PËR PROBLEMET E SHËNDETIT/ Tina Turner kërkoi vetëvrasje të asistuar para se…

FLET HAPUR PËR PROBLEMET E SHËNDETIT/ Tina Turner kërkoi vetëvrasje të asistuar para se…

Tina Turner donte të bënte vetëvrasje të asistuar para se bashkëshorti, Erëin Bach, ti ofronte veshkën e tij.

Legjenda e muzikës ka folur hapur për problemet e saj të shëndetit në librin e saj të ri “Love Story”.

Tina zbuloi se iu nënshtrua një transplanti të fshehtë të veshkave vitin e kaluar që shpëtoi jetën e saj.

78-vjeçarrja rrëfeu se bashkëshorti i saj Erëin i dha asaj ‘dhuratën e fundit – dhuratën e vetë jetës’.

Me shanset jashtëzakonisht të ulëta të marrjes së një veshke, Tina u nxit të fillonte dializën, por tha se nuk donte të jetonte në një ‘makineri’.

“Kjo nuk ishte ideja ime për jetën. Por toksinat në trupin tim kishin filluar të fundosnin. Nuk mund të haja. Mbijetoja, por nuk jetoja,”-tha Tina. “Fillova të mendoj për vdekjen. Ishte ishte koha për mua që të vdisja, mund ta pranoja këtë. Ishte në rregull. Kur është koha, është me të vërtetë koha. Nuk kisha parasysh mendimin e vdekjes, por unë isha i shqetësuar se si do të vdisja.”

Tuna, e cila jeton në Zvicër, filloi të mendojë për vetëvrasje të asistuar dhe u bë anëtare e Exit, një organizatë që merret me vdekjen e asistuar.

Megjithatë, burri i saj, me të cilin Tina u martua në vitin 2013, i ofroi një nga veshkat e tij.

Tina dhe Erëin iu nënshtruan transplantimit më 7 prill 2017 dhe ndërsa Tina kaloi disa kohë në spital pasi trajtimi për të luftuar trupin e saj që po refuzonte organin e ri shkaktoi disa komplikime.

Por këngëtarja tani gëzon shëndet të mirë. Ajo gjithashtu zbuloi se pësoi goditje në tru dhe luftoi me kancerin e zorrëve përpara se të veshkat e saj të fillonin të mos funksiononin.