LARGIMI NGA MBRETËRIA/ Personazhet “KYÇ” që pritet të zgjidhin situatën e krijuar nga Meghan dhe Harry – AlpeGossip
LARGIMI NGA MBRETËRIA/ Personazhet “KYÇ” që pritet të zgjidhin situatën e krijuar nga Meghan dhe Harry

LARGIMI NGA MBRETËRIA/ Personazhet “KYÇ” që pritet të zgjidhin situatën e krijuar nga Meghan dhe Harry

Princ Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle kanë vendosur të tërhiqen nga pozicioni i anëtarëve të lartë të familjes mbretërore britanike. Sipas tyre, vemendja do perqendrohet tek rritja e djalit të tyre por edhe njëfarë pavarësia në financim.

Megjithatë duket se ende pritet një konfirmim i fundit.

ALPEnews.al ju sjell personazhet kryesorë  që kanë në “dorë” perpjekjen e fundit për largimin ose jo të çiftit.

Mbretëreshë Elizabeth II do të ketë fjalën e fundit për këtë çështje.

Përgjatë dekadave, Mbretëresha i ka mposhtur stuhitë e shumta të Windors dhe është një simbol i stabilitetit si për kombin ashtu edhe për familjen mbretërore.

Princi i Uellsit

Trashëgimtari i fronit Charles është mbreti i ardhshëm dhe aktualisht merret me detyrimet publike të Harry dhe Meghan përmes të ardhurave të tij prej Dukatit prej 21 milion £ në vit, të ardhura nga Cornwall.

Thuhet se është zemëruar se si Harry dhe Meghan e kanë trajtuar situatën.

Ai është i përkushtuar në detyrën e tij mbretërore, por do të dëshirojë edhe djalin e tij të ri të impulsiv, i cili duroi humbjen e nënës së tij Diana, Princesha e Uellsit, kur ai ishte vetëm 12 vjeç, dhe Meghan të ishte e lumtur.

Duka i Kembrixhit

Kur Harry u kthye 21 vjeç, ai e përshkroi Uilliamin si personin e vetëm në planet me të cilin mund të fliste për gjithçka.

Por biseda për një ndërprerje mes vëllezërve, me William që u tha që e kishin nxitur vëllain e tij që të mos nxitonte të martohej me Meghan, ka ndryshuar marrëdhënien e tyre të ngushtë.

William, për të cilin u tha se ishte “flaktë me tërbim” në veprimet e Sussexes, është një mbret i ardhshëm, dhe pozicioni i tij brenda familjes mbretërore është shumë i ndryshëm nga Harry, i linjës së gjashtë, i cili ka lëvizur në mënyrë të vazhdueshme poshtë vijës së radhës dhe duhet të ndërtoj rolin e tij.

Me një jetë familjare të vendosur me Dukeshën e Kembrixhit dhe tre fëmijët e tyre dhe punën e tij për shëndetin mendor, pastrehësinë dhe ruajtjen, William konsiderohet si një pjesë e ndjeshme dhe e qëndrueshme e monarkisë.

Duka i Sussex

Harry ka qenë gjithmonë i preferuari me fansat mbretëror, të cilët kurrë nuk e kanë harruar imazhin e zemrës së princit 12-vjeçar duke ecur pas arkivolit të nënës së tij.

I mirë dhe i ndjeshëm, Harry solli edhe humor për angazhimet e tij dhe fitoi përgëzime për punën e tij bamirëse dhe gatishmërinë e tij për luftërat e tij për shëndetin mendor.

Por marrëdhënia e tij e përkeqësuar me shtypin midis dëshirës së tij për të mbrojtur gruan dhe djalin e tij, dhe qasja e tij e nxituar ndaj asaj që ai dëshiron të arrijë ka çuar në një nga krizat më të këqija mbretërore në historinë moderne.

Ai do të synojë të sigurojë qëllimet e tij pasi negocion rrugën që do të diktojë të ardhmen e familjes së tij.

Dukesha e Sussex

Meghan mund të ketë fluturuar përsëri në Kanada, por nuk ka dyshim se Harry do të jetë në konsultë të vazhdueshme me gruan e tij.

Ish-aktorja inteligjente, e drejtuar nga Amerika, e cila është vetëm 20 muaj në jetën e saj mbretërore, do të përqendrohet në arritjen e qëllimeve të saj kryesore të jetës.

Duke folur për të përballuar interesin intensiv, dukesha ka thënë: “Nuk është e mjaftueshme të mbijetosh diçka, kjo nuk është pika e jetës. Duhet të lulëzoni ”.

Duka dhe dukesha thanë në deklaratën e tyre, ata duan të “krijojnë një rol të ri progresiv” dhe të vazhdojnë të “bashkëpunojnë” me Mbretëreshën, e cila në fakt udhëheq pjesën tjetër të familjes mbretërore dhe jo duke punuar së bashku.

Sekretarët privatë

Sekretari privat i Mbretëreshës Sir Edward Young, sekretari kryesor privat i Charles-it Clive Alderton dhe ndihmësi i lartë i William Case Simon do të drejtojnë punën për të dalë me një plan pune me sekretaren relativisht të re private të Harry dhe Meghan Fiona Mcilwham.

Sir Edward, i cili ka punuar për Mbretëreshën për 16 vjet, është përgjegjës për mbështetjen e monarkut në detyrat e saj si kreu i shtetit dhe është kanali i komunikimit midis Mbretëreshës dhe Qeverisë.

Z. Alderton është një diplomat i karrierës që u bë Ambasadori i Britanisë në Marok, pas një gjashtëmujori të mëparshëm si ndihmës në Clarence House.

Z. Case ishte, si një nëpunës civil kryesor, më parë i ngarkuar me përpjekjen për të zgjidhur çështjen e kufijve në Irlandën Veriore dhe Irlandën gjatë diskutimeve të Brexit.

Zonja Mcilwham është një diplomat e lartë dhe një ish ambasadore në Shqipëri.

Pavarësisht nga përvoja e tyre, askush nuk do të ketë hasur në një detyrë si kjo më parë, dhe me Mbretëreshën dhe trashëgimtarët e saj duke i porositur ata të gjejnë një zgjidhje të realizueshme në ditë, jo javë, presioni po vazhdon.

Mbikqyrësi i financave

Sir Michael Stevens mbikëqyr financat e monarkut dhe mund të thirret për të ndihmuar në punën përmes problemit të komplikuar se si do të financohen Harry dhe Meghan.

Çifti, i cili dëshiron të jetë i pavarur financiarisht, gjithashtu dëshiron një rol të dyfishtë në kryerjen e detyrave mbretërore, i cili aktualisht financohet duke përdorur para nga Gruaja Sovran për udhëtime zyrtare dhe disa kosto të tjera, dhe nga Dukati i Cornwall.

Departamentet qeveritare në MB

Zyra e Brendshme me Sekretarin e Brendshëm Priti Patel do të ndihmojë në marrjen e vendimeve për sigurinë, me Policinë Metropolitane, e cila i siguron familjes mbretërore oficerët e tyre të mbrojtjes personale, gjithashtu, të këshilluar.

Zyra e Jashtme dhe Rruga Downing ka të ngjarë të diskutojnë vizitat zyrtare dhe çështjet e përfaqësimit të vendit.

Thesari gjithashtu do të duhet të jetë palë në zgjidhjen e dilemave financiare që Harry dhe Meghan kanë ngritur planet.

Qeveritë jashtë vendit

Me planin e Dukës dhe Dukeshës për të ndarë kohën e tyre midis Britanisë së Madhe dhe Amerikës së Veriut, ndihmësit mbretërorë do të kalojnë nëpër skenarë me qeveritë e huaja, me sa duket Kanadaja dhe ndoshta SHBA.

Ëndrra e Harry dhe Meghan për një stil tjetër jetese ngre shumë çështje, jo më pak se të gjitha siguritë, rezidencat, të drejtën për të punuar në një vend të huaj, dhe nëse ato vende do të duhet të mbulojnë ndonjë kosto financiare.

Fondacioni Royal Sussex

Harry dhe Meghan po përgatiten të fillojnë ndërmarrjen e tyre të bamirësisë globale Fondacionin Royal Sussex, kështu që drejtorët e tyre përfshirë biznesmenin Karen Blackett dhe transmetuesin Kirsty Young mund të kenë nevojë gjithashtu të japin informacione për bisedimet thelbësore.

*Përkthyer nga “Daily Mail”, ALPEnews.al