LISTA E PLOTË E FITUESVE NË “OSCAR”/ “Parasite” triumoi në katër kategori dhe triumfuesit e tjerë ishin… – AlpeGossip
LISTA E PLOTË E FITUESVE NË “OSCAR”/ “Parasite” triumoi në katër kategori dhe triumfuesit e tjerë ishin…

LISTA E PLOTË E FITUESVE NË “OSCAR”/ “Parasite” triumoi në katër kategori dhe triumfuesit e tjerë ishin…

Mbrëmjen e djeshme u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar. Yjet më në zë të Hollywood-it parakaluan në tapetin e kuq, ndërsa triumfuesit e këtij viti thuajse ishin parashikuar prej disa javësh.

“Parasite” rrëmbeu plot 4 statuja ari, ku dallon çmimi si Filmi më i mirë. Brad Pitt fitoi për herë të parë Oscar si Aktori më i mirë joprotagonist, me rolin e tij në “Once Upon A Time in Hollywood”. Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger triumfuan ai aktori dhe aktorja më e mirë ndër të nominuarit në kategorinë e protagonistëve.

Nisur kryesisht nga “Golden Globes”, pritej që “1917” i Sam Mendes të rrëmbente më shumë çmime, por ceremonia Oscar këtë vit i ktheu sytë nga “Parasite”. Listën e plotë të fituesve e gjeni më poshtë. /News31.al

Filmi më i mirë

“Parasite”

Aktori protagonist më i mirë

Joaquin Phoenix “Joker”

Aktorja protagoniste më e mirë

Renee Zellweger “Judy”

Aktorja më e mirë joprotagoniste

Laura Dern, “Marriage Story”

Aktori më i mirë joprotagonist

Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Regjisori më i mirë

Bong Joon Ho, “Parasite”

Filmi i animuar më i mirë

“How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois

Skenografia më e mirë

“Once Upon a Time…in Hollywood

Fotografia më e mirë

 “1917”

Montazhi më i mirë i zërit

“Ford v Ferrari”

Filmi i animuar i shkurtër më i mirë

“Hair Love,” Matthew A. Cherry

Skenari më i mirë i përshtatur

“Jojo Rabbit,” Taika Waititi

Skenari më i mirë origjinal

“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

Dokumentari më i mirë

“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger

Filmi ndërkombëtar më i mirë

“Parasite,” Bong Joon Ho

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

“The Neighbors Window”

Montazhi më i mirë

“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland

Kolona zanore më e mirë

“Joker,” Hildur Guðnadóttir

Miksimi më i mirë

“1917”

Kënga më e mirë origjinale

 “I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”

Flokët dhe grimi më i mirë

“Bombshell”

Kostumografia më e mirë

“Little Women,” Jacqueline Durran

Efektet vizuale më të mira

“1917”