MESAZHE FORCE DHE DASHURIE KUSHTUAR NËNAVE/ Cilat ishin urimet e VIP-ave për 8 Marsin (FOTO) – AlpeGossip
MESAZHE FORCE DHE DASHURIE KUSHTUAR NËNAVE/ Cilat ishin urimet e VIP-ave për 8 Marsin (FOTO)

MESAZHE FORCE DHE DASHURIE KUSHTUAR NËNAVE/ Cilat ishin urimet e VIP-ave për 8 Marsin (FOTO)

Sot data shënon 8 mars dhe simbolizon Ditën e Gruas në mbarë botën.

Edhe pse koncepti i kësaj dite ndryshon në vende të ndryshme, sërish në thelb nga femrën.

Në Shqipëri shpesh janë ngritur debate mbi simbolikën e kësaj dite, ku njerëz të ndarë të ndarë në dy grupe tregojnë qëllimin e vërtetë. Edhe pse e nisur fillimisht si një protestë e grave punonjëse në një ndërmarrje në New York në vitin 1908, në vendin tonë kjo ditë festohet me dhurata të shumta apo lule kushtuar nënave.

Megjithatë kohët e fundit edhe në Shqipëri, simbolika po kuptohet siç duhet dhe shoqatat apo vajzat po ngrihen për të drejtat e mohuara.

Përpos kësaj “problematike”, mesazhet e forcës, motivimit apo fjalët e dashurië kushtuar nënave janë ato që pavarësisht kuptimit të kësaj dite, krijojnë një atmosferë të bukur.

Edhe personazhët e famshëm të ekranit, nuk kanë nguruar të japin mesazhe në këtë ditë të veçantë:

Dafina Zeqiri:

Sara Hoxha

Irma Libohova

Bes Kallaku

Fiorentina Halili

Julian Deda

View this post on Instagram

A post shared by Julian Deda (@juldeda) on

Kida 

Besa Kokëdhima

/AlpeNews.al