MOS I HIDHNI LËKURAT E PORTOKALLIT/ Ja për çfarë mund t’i përdorni – AlpeGossip
MOS I HIDHNI LËKURAT E PORTOKALLIT/ Ja për çfarë mund t’i përdorni

MOS I HIDHNI LËKURAT E PORTOKALLIT/ Ja për çfarë mund t’i përdorni

Këto pemë përmbajnë një sasi të lartë të vitaminës C dhe vetëm rreth 85 kalori gjendet në portokall. Por, më e rëndësishmja është se nuk përmbajnë yndyrë, kolesterol ose natrium.

Përveç përbërjes së tyre të dobishme, portokajtë ofrojnë përfitime shumë të ndryshme shëndetësore duke filluar nga përmirësimi i sistemit imunitar në shëndetin e zemrës deri në përmirësimin e shëndetit të lëkurës.

Por, a e dini se lëvoret mund të ofrojnë disa përfitime gjithashtu?

Më poshtë mund të gjeni disa nga mënyrat që përfitoni jo vetëm nga portokalli, por edhe nga lëvorja e tyre.

– Ndihmon me kollën
– Zbut sheqerin kaf
– Mund të ndez zjarrin
– Mund ta shtoni në vaskë
– Ndihmon t’ia erën e këndshme frigoriferit.