MOS I NEGLIZHONI/ 5 gabimet në kujdesin e fytyrës që lejojnë rrezet e diellit t’ju shkaktojnë probleme – AlpeGossip
MOS I NEGLIZHONI/ 5 gabimet në kujdesin e fytyrës që lejojnë rrezet e diellit t’ju shkaktojnë probleme

MOS I NEGLIZHONI/ 5 gabimet në kujdesin e fytyrës që lejojnë rrezet e diellit t’ju shkaktojnë probleme

Dështimi i aplikimit të mbrojtjes nga dielli nuk është e vetmja gjë që ju bën të merrni rreze të dëmshme dielli dhe si rrjedhojë fytyra juaj të dëmtohet. Ka dhe arsye të tjera të përditshme që ndoshta nuk i vini re:

Produktet që përdorni përditë: Shumë produkte kundër plakjes dhe puçrrave punojnë duke hedhur poshtë shtresën e jashtme të lëkurës ose duke rregulluar prodhimin e melaninës, një pigment natyror që vepron si një pengesë për mbrojtjen e diellit, thotë Alok Vij, një dermatolog në klinikën e Cleveland. Shikoni etiketat: Nëse produkti përmban retinole ose vitaminë A, acid glikolik ose salicilik, ose hidrokinon, lëkura juaj mund të jetë më e ndjeshme ndaj dëmtimit të diellit.

Parfumi: Besojeni apo jo, aromat e caktuara mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj dritës së diellit. Parfumet aromatike me livando, cedar, rozmarinë, bergamot dhe dru sandali shpesh përmbajnë kimikate sensibilizuese.

Ilaçet: “Disa ilaçe gojore për aknet, siç është isotretinoina, mund të rrisin ndjeshëm rrezikun e djegieve nga dielli”, thotë Dr. Batra. “Gjithashtu, disa ilaçe kundër depresionit, antibiotikët, antifungals dhe anti-inflamatorët kanë qenë të njohur për të shkaktuar ndjeshmëri të madhe.”

Regjimi juaj: Një mungesë e vitaminës B3 shoqërohet me rritjen e ndjeshmërisë ndaj diellit, thotë Dr Alexis. Mishi, kërpudhat, kikirikët dhe drithërat e fortifikuara janë veçanërisht të larta në lëndë ushqyese. Nga ana tjetër, ushqimet si lime, selino dhe majdanoz përmbajnë një përbërje fotosensitizuese që mund të rezultojë në reagime të ngjashme me djegien nga dielli, shton ai.

Moti me  vranësira: Ju mund të merrni dëmtime të diellit në një ditë të freskët apo edhe me re. “Në ditët me re kemi tendencë të heqim dorë nga kremi kundër diellit, por deri në 80% të rrezeve UV të diellit mund të kalojnë përmes reve”, thotë Dr. Batra. Pavarësisht temperaturës, shmangni diellin gjatë orëve të pikut kur rrezet e tin janë më të forta (nga ora 11:00 deri në orën 3) dhe aplikoni krem me SPF çdo ditë, edhe nëse është e mbuluar me re.