Ndërron jetë në moshën 78 vjeçare producenti i “Star Wars” – AlpeGossip
Ndërron jetë në moshën 78 vjeçare producenti i “Star Wars”

Ndërron jetë në moshën 78 vjeçare producenti i “Star Wars”

Gary Kurtz, producent i “Star Wars” vdiq në moshën 78 vjeçare.
Producenti i dy serive të para të “Star Wards”, ndërroi jetë në Londër, shkruan BBC.

Lajmin e ka konfirmuar edhe familja e tij, të cilët njoftuan se vdiq nga kanceri.

Kurtz ka punuar me George Lucas në “American Graffiti” me origjinalin e Star Wars dhe vazhdimin e The Empire Strikes Back, kurse filmat e tjerë përfshijnë “The Dark Crystal” dhe “Return to Oz”.

Lindur në Los Angeles në vitin 1940, Kurtz filloi si asistent regjisor në “Ride in the Whirlwind”.

LucasFilm, producent i filmave Star Wars, e kujtoi atë si “një njeri me talent të madh dhe inteligjencë” i cili “lë prapa një trashëgimi të fuqishme në film”.