NGJYRË E GJELBËR/ Gjendet smeraldi i rrallë me çmim marramendës (FOTO) – AlpeGossip
NGJYRË E GJELBËR/ Gjendet smeraldi i rrallë me çmim marramendës (FOTO)

NGJYRË E GJELBËR/ Gjendet smeraldi i rrallë me çmim marramendës (FOTO)

Një smerald me vlerë deri në 2 milion paund u zbulua në minierën e Kambemit të Zambias, në pronësi të prodhuesve të gurëve të çmuar në Londër. Perla prej 5,655-karat u zbulua nga gjeologu Debapriya Rakshit dhe minatori veteran Richard Kapeta më 2 tetor.

Ata e përshkruan perlën me “qartësi të jashtëzakonshme dhe një ngjyrë të gjelbër të artë të përkryer dhe të balancuar”.

Elena Basaglia nga “Gemfields”, tha: “Ne kemi kërkesa jashtëzakonisht të larta për smeraldëd nga Zambia të cilësisë së lartë, veçanërisht në Evropë”.

Ajo shtoi se grupi i çmuar do të futet në librat e historisë së gurëve të çmuar të jashtëzakonshëm, ndërsa ende nuk dihet se gurë individualë do të nxirren prej tij.

Guri do të dalë në një ankand privat në Singapor muajin e ardhshëm.

Guri do të vuloset para përfaqësuesve të qeverisë së Zambian para se të transportohet në Lindjen e Largët për të “dalë” para ofertuesve.

Vlerësimi i copave të tilla është i vështirë pasi ato mund të dalin shumë bizhuteri, ose mund të ruhet madhësia unike.

Vlera e shitjes me pakicë të një karati të vetëm me cilësi të mirë smeraldi është rreth 400 paund.