Oscars 2018: Si ta shihni dhe çfarë do të prisni nga ky edicion (FOTO+VIDEO) – AlpeGossip
Oscars 2018: Si ta shihni dhe çfarë do të prisni nga ky edicion (FOTO+VIDEO)

Oscars 2018: Si ta shihni dhe çfarë do të prisni nga ky edicion (FOTO+VIDEO)

Sonte do të mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars, një nga eventet më prestigjioze kinematografike të filmit në botë.

Ky event do të mbahet në Teatrin Dolby në Hollywood, ndërsa sjellë si prezantues për të dytin vit me radhë Jimmy Kimmel. Edhe në këtë ngjarje siç ndodhi në SAG Awards e Golden Globe nuk do të mungojnë fjalimet për abuzimet seksuale, që këtë vit morën hov mediatik.
Kimmel konfirmoi se nisma #MeToo dhe Time’s Up do të jenë pjesë e këtij edicioni.

“Kjo shfaqje nuk ka të bëjë me deklarata sulmuese seksuale të njerëzve – ky edicion është për njerëzit që kanë ëndërruar për ndoshta duke fituar një Oskar për gjithë jetën e tyre,” tha ai për ABC News.

Parakalimi në tapetin e kuq do të nis në orën 6:30, ndërsa nuk dihet nëse yjet do të jenë të veshur në të zëzë si në Golden Globes apo do të kenë simbolin e trëndafilit të bardhë siç ndodhi në Grammy.

Të gjithë adhuruesit e këtij eventi atë mund ta shohin online në sajtin ABC. Ndërsa për më shumë, prapaskenat dhe çdo gjë tjetër mund ta shihni edhe në Oscars.com.
Gjithashtu kjo ngjarje do të përcillet edhe në faqen zyrtare të Oscar në Facebook.

Prezantuesit e tjerë do të jenë edhe: Margot Robbie, Mahershala Ali, Emma Stone, Jennifer Garner, Oscar Isaac dhe Gina Rodriguez. Warren Beatty dhe Faye Dunaëay gjithashtu do të rikthehen pas gafës së mirë të vitit të kaluar që ka dhënë gabimisht çmimin më të madh të La La Land në vend të fituesit aktual Moonlight, edhe pse pamja e tyre nuk është konfirmuar.

 

Historia fantastike e dashurisë e Guillermo del Toro “The Shape of Water” është nominuar për 13 çmime, që do të thotë se ka vend për një spastrim të mundshëm.” Dunkirk” dhe “Tre Billboards Outside Ebbing, Misuri” janë filma të tjerë më të nominuar, respektivisht me tetë dhe shtatë nominime. Surpriza të mëdha mund të vinin nga të “Get Out” dhe “Lady Bird” nga Greta Gerwig.