PRISHEN EDHE NË NGRIRJE/ Ja sa gjatë mund t’i ruani ushqimet – AlpeGossip
PRISHEN EDHE NË NGRIRJE/ Ja sa gjatë mund t’i ruani ushqimet

PRISHEN EDHE NË NGRIRJE/ Ja sa gjatë mund t’i ruani ushqimet

Ushqime të ndryshme kanë tolerancë të ndryshme ndaj të nxehtit apo të ftohtit. Nëse disa ushqime duhet t’i ruajmë në vende të errëta e të thata, disa të tjera duan temperatura të ulëta! Por ka edhe disa produkte ushqimore që mund t’i konsumoni disa muaj pas blerjes, kjo pasi mund të ruhen të sigurta në ngrirje. Ngrirja e ushqimit parandalon rritjen e baktereve, por kjo nuk do të thotë se mund të lini gjithçka të qëndrojë atje përgjithmonë. Cilësia degjeneron me kalimin e kohës, prandaj ndiqni udhëzimet e dhëna më poshtë për të shijuar ushqim me cilësi të mirë.

Brumin e picës apo pitet: 1 muaj
Mishi i qengjit dhe i pulës: 9 muaj
Mish derri dhe biftekët e viçit: 4-6 muaj
Të brendshmet si veshkë, gjuhë, mëlçi etj: 3 muaj
Mish derri dhe mish lope, pulë e tërë dhe gjeldeti, dhe steaks: 4-12
Peshqit e yndyrshëm dhe midhjet: 2 muaj
Kallamar, vezët e peshkut karkaleca: 3 deri në 6
Kosi dhe akulloret: 1 deri në 2
Supë e mishit dhe supave të mishit dhe mishit dhe steës: 2-3
Frutave agrume dhe arra: 3
Perimet: 8-12muaj
Erëzat: 12 muaj