PSE THINJEN FLOKËT PARA KOHE? Shihni disa nga arsyet – AlpeGossip
PSE THINJEN FLOKËT PARA KOHE? Shihni disa nga arsyet

PSE THINJEN FLOKËT PARA KOHE? Shihni disa nga arsyet

Me kalimin e viteve njerëzit thinjen, por ka nga ata që thinjen në një moshë të re, e kjo jo vetëm për shkak se është e shkruar në gjenet e tij. “Në mençurinë popullore shpesh shtrihen të vërtetat e mëdha – komenton Profesor Monti – si në rastin e të dashurve duke u thënë gjyshërve tanë sipas të cilëve dhimbjet i bëjnë flokë të bardhë.

Duke analizuar marrëdhënien midis stresit dhe humbjes së pigmentimit të flokëve, u zbulua se një frikë e papritur ose pakënaqësi e fortë, si për shembull një humbje në familje, janë në gjendje të shkaktojnë rënie të shpejtë të melanociteve, të cilat janë qelizat që prodhojnë melaninë. Ndryshe nga një patologji si alopecia, në këtë rast flokët nuk bien, por bëhen vetëm të bardha”.

Këtu janë disa nga shkaqet e mundshme të një fenomeni të pakthyeshëm:

Faji i mamit (babit)

Nëse papritmas ngjyra e argjendit fillon të shfaqet në flokët tona, gjithçka që ju mbetet është të pranoni fatin. Por, në mënyrë që të mos gjendemi të papërgatitur, më mirë t’u hedhim një vështrim prindërve: nëse ata gjithashtu janë do të ndjekim shembullin. Siç konfirmohet nga një studim i kohëve të fundit, pas analizimit të karakteristikave të 6 mijë amerikanëve latino-amerikanë, kanë izoluar një variant të gjenit të lidhur me shartimin, ngjyra e argjendtë e flokëve është shkruar në gjene. “Dhe në këtë rast faji mund t’i jepet nënës dhe babait, – nënvizon Dr. Doris Day, dermatolog në Qendrën Mjekësore Langone të Universitetit të Nju Jorkut – sepse, gjenet e ingresionit vijnë nga të dyja degët e familjes”.

Alopecia areata

Kjo sëmundje autoimune ndikon në follikulat e kokës dhe pjesën tjetër të trupit dhe manifestohet në arna të vogla të formë të rrumbullakosura, të cilat shkaktojnë një rënie të papritur të flokëve. Dhe kur këto të rriten përsëri, ato janë të bardha. “Sapo të vini re një humbje të papritur të flokëve apo një vend tullac, është e këshillueshme që të konsultoheni me një dermatology”, rekomandon Dr. Day.

Mjedisi është i ndotur

Disa studime bien dakord në hyrjen e ndotjes dhe tek grimcat e parakohshme. “Kjo ndodh sepse kimikatet krijojnë radikalet e lira, të cilat dëmtojnë prodhimin e melaninës, e cila është pigment natyral që i jep ngjyrë lëkurës, flokëve, duke përshpejtuar kështu plakjen”, thekson Dita, sipas së cilës, megjithatë, do të kishte edhe arsye të tjera, përveç atyre mjedisore, që të kenë një ndikim të fortë në ngjyrën e argjendtë të flokëve dhe më e rëndësishmja nga të gjitha që e gjejmë në pikat e ardhshme.

Të jeni super të stresuar

Kur Presidenti Barak Obama hyri në Shtëpinë e Bardhë herën e parë, flokët e tij ishin të zinj të bukur, dhe tani, pesë vjet më vonë, ato janë thuajse tërësisht gri dhe për shumë është faji i stresit. “Në të vërtetë, opozita e Obamës ka shkaktuar një ndjesi – pranon Marcello Monti, Profesor i Dermatologjisë në Institutin Klinik Humanitas – por para tij ndodhi edhe Klinton dhe në përgjithësi ndodh me të gjithë njerëzit që marrin angazhime të rëndësishme, duke përfshirë gratë. Kjo ndodh sepse kur jeni nën stres, prodhohen frenuesit e pigmentimit të flokëve, të cilat shkaktojnë ngjyrën grid he deri më sot, nuk ka një shpjegim të saktë se si kjo ndodh, e lëre më një kurë”.

Thjesht ka ardhur momenti

Prodhimi i melaninës zvogëlohet me moshën dhe mbi 30 vjeç, rreziku i “flokëve të bardha” rritet nga 10 në 20 për qind në çdo dekadë. Shkurtimisht, kur të përhapet ora fatale, mbetet gjithçka që të japim dorë nga fati i përbashkët, sepse herët a vonë gri prek të gjithë.

Duke qenë i ekspozuar ndaj pirjes së duhanit

Pavarësisht nëse është aktive ose pirja e duhanit pasiv, rreziku i dëmtimit serioz të ngjyrës së flokëve tuaj është shumë i lartë. Konfirmimi vjen nga një studim i vitit 2013, në të cilin u zbulua se duhanpirësit kanë 2.5 herë më shumë gjasa të kapen herët në krahasim me jo-duhanpirësit. “Është një gabim – thekson Profesor Monti – i numrit të lartë të radikaleve të lira të krijuara nga cigarja, e cila, duke zvogëluar oksigjenimin e flokëve, shkakton plakjen e parakohshme”. Më shumë arsye për të ndaluar pirjen e duhanit ose për të ftuar të tjerët për ta bërë atë.

Hormonet ndryshojnë

Flokët e dhjetë viteve më parë nuk janë të njëjta si tani dhe kjo është për shkak të hormoneve të tilla si estrogjen, progesteron dhe kortizol, të cilat me kalimin e kohës modifikojnë jo vetëm strukturën dhe konsistencën e kurorës, por edhe ngjyrën e saj . “Ky proces fillon të bëhet gjithnjë e më i dukshëm pas moshës 30-vjeçare, që zakonisht është koha kur njerëzit fillojnë të ankohen për flokët e bardhë – thotë Dr. Day – edhe nëse ekspertët ende po përpiqen të kuptojnë se si janë hormonet efektivisht ndikojnë në plakjen e parakohshme të flokëve”.