“SHQIPONJA GJIGANTE ISHTE…”/ BBC e parashikoi: Ja lajmi i keq për Jonida Maliqin – AlpeGossip
“SHQIPONJA GJIGANTE ISHTE…”/ BBC e parashikoi: Ja lajmi i keq për Jonida Maliqin

“SHQIPONJA GJIGANTE ISHTE…”/ BBC e parashikoi: Ja lajmi i keq për Jonida Maliqin

BBC në një analizë të shkurtër pas performancës së Jonida Maliqit ka specifikuar se asnjë vend që ka kënduar i dyti në natën finale të Eurovisionit nuk ia ka dalë të fitojë festivalin.

“Ky është një lajm i keq për Jonida Maliqin e Shqipërisë. Kënga vajtuese e së cilës, “Ktheju tokës”, vështirë të tronditë dikë sa për ta votuar në mënyrë të konsiderueshme”, – thotë në komentin e tij Neil Smith, reporter i BBC-së në Tel Aviv.

“Çdo këngë, çdo lot është veç një suvenir i hidhur, thoshte mes notave të saj këngëtarja shqiptare. Ke humbur identitetin, ndaj kthehu në shtëpi tani”, – citon ai në shkrimin e tij disa nga vargjet e muzikës.

Sipas Neil Smith, Jonida i dha fuqi këngës dhe mesazhit që mbart ajo. Shqiponja gjigante ishte diçka e gjetur.