Si ta dallosh që ke një vaginë të shëndetshme nga aroma e saj – AlpeGossip
Si ta dallosh që ke një vaginë të shëndetshme nga aroma e saj

Si ta dallosh që ke një vaginë të shëndetshme nga aroma e saj

Aktiviteti fizik, ushqimi, higjiena, veshja janë elemente që ndikojnë edhe në shëndetin e vaginës suaj.

Një vaginë e shëndetshme duhet të ketë aromën e myshkut, si p.sh. aroma juaj e trupit kur djersitni pas stërvitjes.

Prandaj është me rëndësi që secila femër të dijë aromën e vet në mënyrë që të dallojë nëse diçka nuk është në rregull.

Edhe pse çdo vaginë ka aromë të ndryshme, ka disa aroma që tregojnë nivelin e shëndetit të saj. Për shembull, nëse vjen një aromë peshku, ky mund të jetë një tregues se vagina juaj ka nevojë për më shumë vëmendje në aspektin e higjienës.

Gjithashtu nëse vagina juaj ka një aromë majaje ose thartësire, ky është një tregues i fortë se po vuani nga një infeksion dhe duhet të shkoni menjëherë te mjeku.

 

Për të qenë çdo gjë në rregull me vaginën, kujdesuni të hani mjaft limonë, perime të gjelbra, por shmangni proteinat, sheqerin, kafen në mënyrë që vagjina juaj të frymojë më lehtë.

Vishni rroba pambuku, përdorni shampo të cilat rregullojnë nivelin e pH për zonën intime dhe, natyrisht, rregullisht kontrollohuni te gjinekologu.