Si ta përdorni mjaltin si një pastrues fantastik për fytyrën – AlpeGossip
Si ta përdorni mjaltin si një pastrues fantastik për fytyrën

Si ta përdorni mjaltin si një pastrues fantastik për fytyrën

A e dini se mjalti mund të përdoret si pastrues për fytyrën ose si një hidratues ideal?

Ndryshe nga shumica e kremërave dhe maskave me bazë kimike, mjalti është i gjithi natyral. Ai heq qelizat e vdekura të lëkurës, bakteret dhe papastërtitë.

Nëse dëshironi ta provoni vetë për të vërtetuar këto që po themi mjafton ti hidhni një sy recetës më poshtë:

Në një tas të vogël kombinoni 2 lugë gjelle tërshërë dhe një lugë mjaltë (tërshëra duhet të jetë e grirë imët).
Shtojini një lugë ujë të ngrohtë dhe e përzieni derisa të krijohet një pastë.
Aplikojeni skrubin në të gjithë fytyrën dhe masazhojeni me kujdes përreth 4 minuta.
Në fund e lani fytyrën dhe e fshini me një peshqir të pastër.