DONI TË NGADALËSONI PLAKJEN? Ja disa ushqime të cilat do ju ndihmojnë – AlpeGossip
DONI TË NGADALËSONI PLAKJEN? Ja disa ushqime të cilat do ju ndihmojnë

DONI TË NGADALËSONI PLAKJEN? Ja disa ushqime të cilat do ju ndihmojnë

Të gjitha vajzat kujdesen gjatë gjithë kohës të duken në moshë më pak nga sa janë në të vërtetë. Mirëpo ndonjëherë kujdesi për këtë pjesë qëndron tek mënyra e të ushqyerit dhe si reagon trupi ndaj produkteve të shëndetshme ose jo.

Më poshtë ju sjellim 7 nga ushqimet të cilat kanë aftësinë të ngadalësojnë plakjen dhe t’ju bëjnë të dukeni më e re në moshë:

1.Manaferrat- Janë të pasura me antioksidantë.

2.Salmoni- Është i shkëlqyer pasi rregullon nivelin e sheqerit në gjak dhe redukton rrezikun e atakut kardiak.

3.Vera e kuqe- Ka veti antiplakje.

4.Brokoli, spinaqi, lakra- Janë të pasura me fibra.

5.Fasulet- Kanë shumë fibra dhe luftojnë shenjat e moshës.

6.Domatet- Nuk ka rëndësi nëse i hani të gatuara apo nëpër sallata. Domatja ka veti të forta anti-plakje për shkak të përmbatjes së likopenit.

7.Çaji jeshil- Ndihmon për një lëkurë me shkëlqim dhe për të humbur në peshë.