ËSHTË ZYRTARE/ Ja kur rifillon kampionati francez! Del data e finales së Kupës PSG-Lyon – AlpeGossip
ËSHTË ZYRTARE/ Ja kur rifillon kampionati francez! Del data e finales së Kupës PSG-Lyon

ËSHTË ZYRTARE/ Ja kur rifillon kampionati francez! Del data e finales së Kupës PSG-Lyon

Liga Franceze e Futbollit dhe Federata kanë konfirmuar sot disa data për fundin e këtij sezoni dhe fillimin e atij të ardhshëm. Së pari, Ligue 1 do të kthehet të Premten, 21 Gusht me një ndeshje në 21:00 dhe do të përfundojë në 23 maj 2021.

French Top Court Suspends Relegation Of Clubs From Ligue 1 ...

Nga ana tjetër, finalja e Kupës së Francës do të jetë ndeshja e parë zyrtare e futbollit francez që nga muaji mars: PSG-Lyon. Ndeshja do të zhvillohet në “Stade de France” dhe, megjithëse mund të futen maksimumi 5000 spektatorë, Le Graet, presidenti i Federatës Franceze të Futbollit, shpreson ta çojë kapacitetin e lejuar në 30%.

Lyon to face PSG in the Coupe de la Ligue final

Ndërkohë, LFP ka konfirmuar edhe datën për PSG-Lyon, e cila do të jetë finalja e fundit e Kupës së Ligës, një turne që zhduket këtë vit. Finalja do të luhet të Premten, më 31 Korrik në 20:45, ashtu si finalja e Kupës së Francës.

Ajo mund të mbahet me spektatorë, megjithëse turneu nuk është përgjegjësi e Federatës Franceze të Futbollit dhe LFP, për cilat rregulla mund të ndryshojnë.