Ju mendoni se këto ushqime po ju dobësojnë, por ah, sa gabim e keni – AlpeGossip
Ju mendoni se këto ushqime po ju dobësojnë, por ah, sa gabim e keni

Ju mendoni se këto ushqime po ju dobësojnë, por ah, sa gabim e keni

Të pakësosh numrin e kalorive të konsumuara të ndihmon të biesh në peshë. Kjo është botërisht e ditur. Sidoqoftë, të dobësohesh nuk është kaq e thjeshtë. Ka disa ushqime që duken dietike, por fshehin diçka.

Brokoli, për shembull, ka shumë ushqyes, por mund të shkaktojë fryrje. Një kokë e tërë brokoli ka vetëm 205 kalori, gjë që e bën ushqimin ideal për ata që duan të dobësohen disi. Nga ana tjetër, nëse konsumoni shumë brokoli do të përfundoni të fryrë, me gazra dhe kaps. Asnjë nga këto nuk duket bukur me bikini.

Ëmbëlsirat pa sheqer nuk janë të ëmbla rastësisht, është efekti i ëmbëlsuesve artificialë. Dietologët thonë se sheqeri dhe ëmbëlsuesit artificialë nuk kanë ndonjë dallim të madh nga njëri-tjetri, pasi të dy nxisin prodhimin e insulinës, e cila magazinon sheqerin. Në fjalë të tjera, shtoni peshë, jo humbisni.

Pijet dietike me gaz mbeten pije me gaz dhe një studim i 2015-s e vërteton më së miri. Ata që pinin rregullisht pije dietike me gaz, përgjatë një dekade, iu rrit perimetri i belit me 70% në dallim me ata që nuk pinin pije me gaz. Doni të dini diçka akoma më të frikshme? Ata që pinin dy ose më shumë pije dietike me gaz pësonin një rritje prej 500% në perimetrin e belit.

Shalqiri, që duket aq i padëmshëm, ka vërtet 46 kalori për shërbim dhe vitaminë A dhe C, por dëmet i fsheh tjetërkund. Vetëm një trekëndësh i vogël si në foto përmban 18 gram sheqer. Ju duken pak? Brenda një dite rekomandohet të konsumoni 25 gram sheqer. Shtoni dhe faktin që shalqiri është 90% ujë. Në fund të fundit, hani shumë dhe s’hani asgjë.

As selinoja s’është aq magjike sa duket. Thonë që kur ha selino, djeg më shumë kalori sesa fiton, por sigurisht, kjo s’është e vërtetë. Selinoja mbush stomakun, por ngaqë ka shumë pak kalori, ndiheni të uritur sërish pa kaluar ora. Për më tepër, kush ha selino shqeto? Të gjithë e shoqërojmë me krem djathi ose gjalp kikiriku që kanë shumë (shumë) kalori.