KORONAVIRUSI/ VIP-at bëhen bashkë dhe japin mesazhe sensibilizues: Unë rri në shtëpi! – AlpeGossip
KORONAVIRUSI/ VIP-at bëhen bashkë dhe japin mesazhe sensibilizues: Unë rri në shtëpi!

KORONAVIRUSI/ VIP-at bëhen bashkë dhe japin mesazhe sensibilizues: Unë rri në shtëpi!

Situata e shkaktuar nga koronavirusi në Shqipëri ka shqetësuar në të gjithë vendin. Deri më tani janë 15 raste të konfirmuara me Covid-19 dhe një viktimë e cila nuk i rezistoi dot epidemisë për shkak të moshës dhe sëmundjeve të tjera që kishte. Qeveria dhe të gjitha institucionet po ju bëjnë thirrje gjithë qytetarëve shqiptarë që t’iu binden masave mbrojtëse që duhen marrë dhe të tregohen të kujdesshëm sa më shumë pa u frikësuar.

Disa nga VIP-at shqiptarë kanë shpërndarë mesazhe sensibilizuese duke nisur që nga: “Unë qëndroj në shtëpi”, “Lani duart”apo “Ne do ja dalim”. Kjo nismë i ka bërë bashkë të gjithë dhe kanë transmetuar edhe ata disa nga këshillat që patjetër duhen zbatuar për shëndetin e të gjithëve.

Nga Ardit Gjebrea, e deri tek Alketa Vejsiu, ALPEgossip.al ju sjell më poshtë mesazhet sensibilizuese të emrave të njohur.

View this post on Instagram

Ky është një moment ku secili nga ne duhet të marrë përgjegjësi sepse me veprimet tona mund të mbrojmë veten dhe të tjerët nga përhapja e koronavirusit të ri Ju lutem kufizoni lëvizjet Qëndroni në shtëpi sa më shumë të mundeni Evitoni kontaktet me njerëz Mos shkoni në vende të populluara Kafene Restorante Të ndryshojmë të përditshmen tonë për tu mbrojtur nga një armik I panjohur që mund të na rrezikojë të gjithëve Bashkë mundemi ta parandalojmë koronavirusin #UNËQËNDROJNËSHTËPI # Repost @sarashakeel ・・・ Don’t forget to Wash your hands 🧼 🧴 . . . CollageArt Sara Shakeel . . . #art #imagine #washyourhands #clean #arte #awareness #educateyourself #artist #vision #prevention #imagine #water #coronavirus #prevention #who #world #health #incharge #public #publichealth

A post shared by JONIDA MALIQI (@jonidamaliqi) on

 

View this post on Instagram

#DoJaDalim #PaPanik BASHKE 🙏🏻

A post shared by LUANA (@luanavjollca) on

 

View this post on Instagram

Stay home , stay safe 🙄

A post shared by Oriola Marashi (@oriolamarashi) on

View this post on Instagram

Mqs fola per prinderit qe duhet te levizin sa me pak vetem per te ikur ne pune dhe per ca pazare te shpejta dhe nuk mund te mbyllen totalisht ne shtepi, te flasim pak per moshat e treta. Moshat e treta jane me te rrezikuarat, rrisku rritet qe nga 50 vjec (shto semundje si diabet, tension, zemer) deri ne 70, 80 qe eshte fatale sipas statistikave. A ka mundesi ju lutem te mos uleni brenda kafeneve me 100 fryme? Dmth ne mundohemi t'ju mbrojme juve dhe ju nuk merrni asnje mase per veten, nuk e marr vesh. Gjithe kafenete e lagjes time plot me 50 vjecar e siper duke u muhabetosur goje me goje. Shkuan blene gjithe supermarketin dhe i rrofte higjiena ne shtepi dhe dezinfektuesi me raki qe kane me vete, kur rrine ngjitur neper kafe, autobusa, apo dyqane. Apo xhaxha qe te teshtijne ne surrat, peshtyjne rrugeve dhe fshijne sterkalat me duar!!!! Disa syresh shprehen neper dhembe; ca te kete shkrujt Zoti! Eha ne e hengrem tonen 🙄 Mos u beni te papergjegjshem, ju duhet te jeni shembull per ne me te rinjte, dilni pak ose hic fare. Dilni per ajer te paster, nje shetitje, por mbani distance, mos u pllaqaritni, mos peshtyni ne rruge, perdoreni vetem njehere fazoleten dhe mos u ulni ne vende te mbyllura. Kujdesuni pak per veten dhe ju lutem ndergjegjesoni prinderit dhe gjyshet tuaja, nqs per ne situata eshte pak me e lehte per ta mund te jete fatale. Per kete moshe, po, duhet te kete panik!!!

A post shared by Fatma Haxhialiu (@sipas_fatmes) on

 

 

View this post on Instagram

#UNEQENDROJNESHTEPI

A post shared by Alban Dudushi (@albandudushi) on