Çmimet e 80-ta të Golden Globes u dhanë të martën në Los Anxhelos.
“Abbott Elementary” i ABC-së dhe “The White Lotus” i HBO-së ishin disa nga fituesit e mëdhenj televizivë të natës, dhe në film, “The Banshees of Inisherin” dhe “The Fabelmans” u larguan me dy nga çmimet më të lakmuara të natës.
Shfaqja më e mirë nga një aktor në një seri televizive – muzikore ose komedi
Donald Glover, “Atlanta”
Bill Hader, “Barry”
Reagimet e reklamave
Steve Martin, “Vetëm vrasjet në ndërtesë”
Martin Short, “Vetëm vrasjet në ndërtesë”
Jeremy Allen White, “Ariu” *FITUESI
Shfaqja më e mirë nga një aktore në një seri televizive – muzikore apo komedi
Quinta Brunson, “Abbott Elementary” *WINNER
Kali Kuko, “Shoqëruesi i Fluturimit”
Selena Gomez, “Vetëm vrasjet në ndërtesë”
Xhena Ortega, “E mërkurë”
Jean Smart, “Hacks”
Shfaqja më e mirë nga një aktor në një seri televizive – Dramë
Jeff Bridges, “Plaku”
Kevin Kostner, “Jelloustouni” *FITUESI
Diego Luna, “Andor”
Bob Odenkirk, “Më mirë thirre Saulin”
Adam Skot, “Shkëputje”
Shfaqja më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Dramë
Emma D’Arcy, “Shtëpia e Dragoit”
Laura Linni, “Ozark”
Imelda Staunton, “Kurora”
Hilari Suank, “Alaska Daily”
Zendaya, “Euforia” *FITUESI
Shfaqja më e mirë nga një aktor në një seri të kufizuar ose filmi i bërë për televizor
Taron Egerton, “Zogu i Zi”
Kolin Firth, “Shkallët”
Endrju Garfild, “Nën flamurin e qiellit”
Evan Peters, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story” *WINNER
Sebastian Stan, “Pam dhe Tommy”
Shfaqja më e mirë nga një aktore në një seri të kufizuar ose film filmi bërë për televizion
Jessica Chastain, “George and Tammy”
Xhulia Garner, “Shpik Anën”
Lili Xhejms, “Pam dhe Tomi”
Julia Roberts, “Gaslit”
Amanda Sejfried, “The Dropout” *FITUESI
Drama e serive televizive më të mira
«Më mirë thirre Saulin»
“Kurora”
“Shtëpia e Dragoit” *FITUESI
“Ozark”
“Shkëputje”
Seritë më të mira televizive të kufizuara ose filmi i bërë për televizor
“Zogu i Zi”
“Përbindëshi: Historia e Xhefri Dahmerit”
“Pam dhe Tommy”
“Dropout”
“Lotusi i Bardhë” *FITUESI
Shfaqja më e mirë nga një aktore në një rol mbështetës në një serial muzikor-komedi apo dramë televizive
Elizabeth Debicki, “Kurora”
Hannah Einbinder, “Hacks”
Julia Garner, “Ozark” *FITUESI
Janelle James, “Abbott Elementary”
Sheryl Li Ralf, “Abbott Elementary”
Shfaqja më e mirë nga një aktor në një rol mbështetës në një serial muzikor-komedi apo dramë televizive
John Lithgow, “Plaku”
Jonathan Pryce, “Kurora”
Xhon Turturro, “Shkëputja”
Tyler James Williams, “Abbott Elementary” *WINNER
Henri Uinkler, “Berri”
Shfaqja më e mirë nga një aktore në një rol mbështetës në një seri, seriale të kufizuara ose film filmi bërë për televizion
Xhenifer Kulixh, “Zarri i bardhë” *FITUESI
Claire Danes, “Fleishman është në telashe”
Daisy Edgar-Jones, “Nën flamurin e qiellit”
Niecy Nash-Betts, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story”
Aubrey Plaza, “Zarri i bardhë”
Shfaqja më e mirë nga një aktor në një rol mbështetës në një seri, seriale të kufizuara ose filmi i bërë për televizion
F. Murray Abraham, “Zarri i Bardhë”
Domhnall Gleeson, “Pacienti”
Paul Walter Hauser, “Zogu i Zi” *FITUES
Richard Jenkins, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story”
Seth Rogen, “Pam dhe Tommy”
Seriali më i mirë televiziv – Muzikal apo komedi
“Abbott Elementary” *WINNER
“Ariu”
“Hacks”
“Vetëm vrasjet në ndërtesë”
“E mërkurë”
FILM
Filmi më i mirë – Muzikal apo Komedi
«Babilonia»
“Banshees of Inisherin” *FITUESI
«Çdo gjë kudo njëherësh»
«Qepë qelqi: një thikë jashtë misterit»
“Trekëndëshi i trishtimit”
Filmi më i mirë – Dramë
“Avatari: Rruga e Ujit”
“Elvis”
“Fabelmanët” *FITUESI
“TAR”
“Top Gun: Maverick”
Filmi më i mirë – Gjuhë e huaj
“RRR” (Indi)
“Të gjithë të qetë në frontin perëndimor” (Gjermani)
“Argjentina, 1985” (Argjentinë) *FITUESI
“Afër” (Belgjikë)
“Vendimi për t’u larguar” (Koreja e Jugut)
Skenari më i mirë – Filmi
Tod Field, “Tár”
Tony Kushner & Steven Spielberg, “The Fabelmans”
Daniel Kwan, Daniel Scheinert, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh”
Martin McDonagh, “Banshees of Inisherin,” *WINNER
Sara Polli, “Gratë që flasin”
Kënga më e mirë origjinale – Filmi
“Karolina,” Taylor Swift (“Ku këndojnë krawdads”)
“Ciao Papa,” Guillermo del Toro & Roeban Katz (“Pinocchio e Guillermo del Toro”)
“Mbaje dorën time,” Lady Gaga dhe Bloodpop (“Top Gun: Maverick”)
“Lift Me Up,” Tems, Ludwig Göransson, Rihanna dhe Ryan Coogler (“Black Panther: Wakanda Forever”)
“Naatu Naatu,” Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (“RRR”) *FITUES
Aktori më i mirë në një rol mbështetës në çdo film
Brendan Gleeson, “Banshees of Inisherin”
Barry Keoghan, “Banshees of Inisherin”
Bred Piti, «Babilonia»
Ke Huy Quan, “Çdo gjë kudo përnjëherë” *FITUESI
Eddie Redmayne, “Infermierja e mirë”
Aktorja më e mirë në një rol mbështetës në çdo film
Angela Bassett, “Pantera e Zezë: Wakanda Përgjithmonë” *FITUESI
Kerris Konon, “Shëmtuesit e Inisherinit”
Jamie Lee Curtis, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh”
Dolli De Leon, “Trekëndëshi i trishtimit”
Carey Mulligan, “Ajo tha”
Aktori më i mirë në film – Muzikal apo komedi
Diego Kalva, “Babilonia”
Daniel Kreg, «Qepë e qelqtë: Një thikë larg misterit»
Adam Driver, “Zhurma e bardhë”
Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin” *WINNER
Ralf Fiennes, “Menuja”
Filmi më i mirë i animuar
“Pinocchio e Guillermo del Toro” *FITUESI
«Marçel guaska me këpucë»
“Puss në çizme: Dëshira e fundit”
“Duke u kthyer në të kuqe”
Aktori më i mirë në film – Dramë
Austin Butler, “Elvis” *FITUESI
Brendan Fraser, “Balena”
Hju Xhekman, “Biri”
Bill Nighy, “Living”
Xheremi Pope, “Inspektimi”
Aktorja më e mirë në film – Dramë
Cate Blanchett, “Tár” *FITUESI
Olivia Colman, “Perandoria e Dritës”
Viola Dejvis, “Gruaja Mbret”
Ana de Armas, “Bjonde”
Mishel Uilliams, “Fabelmanët”
Aktorja më e mirë në film – Muzikore apo Komedi
Lesli Manvill, “Zonja Harris shkon në Paris”
Margot Robi, “Babilonia”
Anya Taylor-Joy, “Menuja”
Emma Thompson, “Paç fat për ty Leo Grande”
Michelle Yeoh, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh” *FITUESI
Regjia më e mirë – Filmi
James Cameron, “Avatar: The Way of Water”
Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh”
Baz Luhrmann, “Elvis”
Martin McDonagh, “Banshees of Inisherin”
Steven Spielberg, “The Fabelmans” *WINNER
Rezultati më i mirë origjinal
Alexandre Desplat, “Pinocchio e Guillermo del Toro”
Hildur Guðnadóttir, “Gratë që flasin”
Justin Hurwitz, “Babilonia” *FITUESI
Xhon Uilliams, “Fabelmanët”
Karter Buruell, “The Banshees of Inisherin”