LISTA E PLOTË/ Ja kush janë fituesit e ceremonisë së 80-të të GOLDEN GLOBES 2023 – AlpeGossip
LISTA E PLOTË/ Ja kush janë fituesit e ceremonisë së 80-të të GOLDEN GLOBES 2023

LISTA E PLOTË/ Ja kush janë fituesit e ceremonisë së 80-të të GOLDEN GLOBES 2023

Çmimet e 80-ta të Golden Globes u dhanë të martën në Los Anxhelos.

“Abbott Elementary” i ABC-së dhe “The White Lotus” i HBO-së ishin disa nga fituesit e mëdhenj televizivë të natës, dhe në film, “The Banshees of Inisherin” dhe “The Fabelmans” u larguan me dy nga çmimet më të lakmuara të natës.

Shfaqja më e mirë nga një aktor në një seri televizive – muzikore ose komedi

Donald Glover, “Atlanta”

Bill Hader, “Barry”

Reagimet e reklamave
Steve Martin, “Vetëm vrasjet në ndërtesë”

Martin Short, “Vetëm vrasjet në ndërtesë”

Jeremy Allen White, “Ariu” *FITUESI

Shfaqja më e mirë nga një aktore në një seri televizive – muzikore apo komedi

Quinta Brunson, “Abbott Elementary” *WINNER

Kali Kuko, “Shoqëruesi i Fluturimit”

Selena Gomez, “Vetëm vrasjet në ndërtesë”

Xhena Ortega, “E mërkurë”

Jean Smart, “Hacks”

Shfaqja më e mirë nga një aktor në një seri televizive – Dramë

Jeff Bridges, “Plaku”

Kevin Kostner, “Jelloustouni” *FITUESI

Diego Luna, “Andor”

Bob Odenkirk, “Më mirë thirre Saulin”

Adam Skot, “Shkëputje”

Shfaqja më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Dramë

Emma D’Arcy, “Shtëpia e Dragoit”

Laura Linni, “Ozark”

Imelda Staunton, “Kurora”

Hilari Suank, “Alaska Daily”

Zendaya, “Euforia” *FITUESI

Shfaqja më e mirë nga një aktor në një seri të kufizuar ose filmi i bërë për televizor

Taron Egerton, “Zogu i Zi”

Kolin Firth, “Shkallët”

Endrju Garfild, “Nën flamurin e qiellit”

Evan Peters, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story” *WINNER

Sebastian Stan, “Pam dhe Tommy”

Shfaqja më e mirë nga një aktore në një seri të kufizuar ose film filmi bërë për televizion

Jessica Chastain, “George and Tammy”

Xhulia Garner, “Shpik Anën”

Lili Xhejms, “Pam dhe Tomi”

Julia Roberts, “Gaslit”

Amanda Sejfried, “The Dropout” *FITUESI

Drama e serive televizive më të mira

«Më mirë thirre Saulin»

“Kurora”

“Shtëpia e Dragoit” *FITUESI

“Ozark”

“Shkëputje”

Seritë më të mira televizive të kufizuara ose filmi i bërë për televizor

“Zogu i Zi”

“Përbindëshi: Historia e Xhefri Dahmerit”

“Pam dhe Tommy”

“Dropout”

“Lotusi i Bardhë” *FITUESI

Shfaqja më e mirë nga një aktore në një rol mbështetës në një serial muzikor-komedi apo dramë televizive

Elizabeth Debicki, “Kurora”

Hannah Einbinder, “Hacks”

Julia Garner, “Ozark” *FITUESI

Janelle James, “Abbott Elementary”

Sheryl Li Ralf, “Abbott Elementary”

Shfaqja më e mirë nga një aktor në një rol mbështetës në një serial muzikor-komedi apo dramë televizive

John Lithgow, “Plaku”

Jonathan Pryce, “Kurora”

Xhon Turturro, “Shkëputja”

Tyler James Williams, “Abbott Elementary” *WINNER

Henri Uinkler, “Berri”

Shfaqja më e mirë nga një aktore në një rol mbështetës në një seri, seriale të kufizuara ose film filmi bërë për televizion

Xhenifer Kulixh, “Zarri i bardhë” *FITUESI

Claire Danes, “Fleishman është në telashe”

Daisy Edgar-Jones, “Nën flamurin e qiellit”

Niecy Nash-Betts, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

Aubrey Plaza, “Zarri i bardhë”

Shfaqja më e mirë nga një aktor në një rol mbështetës në një seri, seriale të kufizuara ose filmi i bërë për televizion

F. Murray Abraham, “Zarri i Bardhë”

Domhnall Gleeson, “Pacienti”

Paul Walter Hauser, “Zogu i Zi” *FITUES

Richard Jenkins, “Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

Seth Rogen, “Pam dhe Tommy”

Seriali më i mirë televiziv – Muzikal apo komedi

“Abbott Elementary” *WINNER

“Ariu”

“Hacks”

“Vetëm vrasjet në ndërtesë”

“E mërkurë”

FILM
Filmi më i mirë – Muzikal apo Komedi

«Babilonia»

“Banshees of Inisherin” *FITUESI

«Çdo gjë kudo njëherësh»

«Qepë qelqi: një thikë jashtë misterit»

“Trekëndëshi i trishtimit”

Filmi më i mirë – Dramë

“Avatari: Rruga e Ujit”

“Elvis”

“Fabelmanët” *FITUESI

“TAR”

“Top Gun: Maverick”

Filmi më i mirë – Gjuhë e huaj

“RRR” (Indi)

“Të gjithë të qetë në frontin perëndimor” (Gjermani)

“Argjentina, 1985” (Argjentinë) *FITUESI

“Afër” (Belgjikë)

“Vendimi për t’u larguar” (Koreja e Jugut)

Skenari më i mirë – Filmi

Tod Field, “Tár”

Tony Kushner & Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh”

Martin McDonagh, “Banshees of Inisherin,” *WINNER

Sara Polli, “Gratë që flasin”

Kënga më e mirë origjinale – Filmi

“Karolina,” Taylor Swift (“Ku këndojnë krawdads”)

“Ciao Papa,” Guillermo del Toro & Roeban Katz (“Pinocchio e Guillermo del Toro”)

“Mbaje dorën time,” Lady Gaga dhe Bloodpop (“Top Gun: Maverick”)

“Lift Me Up,” Tems, Ludwig Göransson, Rihanna dhe Ryan Coogler (“Black Panther: Wakanda Forever”)

“Naatu Naatu,” Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (“RRR”) *FITUES

Aktori më i mirë në një rol mbështetës në çdo film

Brendan Gleeson, “Banshees of Inisherin”

Barry Keoghan, “Banshees of Inisherin”

Bred Piti, «Babilonia»

Ke Huy Quan, “Çdo gjë kudo përnjëherë” *FITUESI

Eddie Redmayne, “Infermierja e mirë”

Aktorja më e mirë në një rol mbështetës në çdo film

Angela Bassett, “Pantera e Zezë: Wakanda Përgjithmonë” *FITUESI

Kerris Konon, “Shëmtuesit e Inisherinit”

Jamie Lee Curtis, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh”

Dolli De Leon, “Trekëndëshi i trishtimit”

Carey Mulligan, “Ajo tha”

Aktori më i mirë në film – Muzikal apo komedi

Diego Kalva, “Babilonia”

Daniel Kreg, «Qepë e qelqtë: Një thikë larg misterit»

Adam Driver, “Zhurma e bardhë”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin” *WINNER

Ralf Fiennes, “Menuja”

Filmi më i mirë i animuar

“Pinocchio e Guillermo del Toro” *FITUESI

«Marçel guaska me këpucë»

“Puss në çizme: Dëshira e fundit”

“Duke u kthyer në të kuqe”

Aktori më i mirë në film – Dramë

Austin Butler, “Elvis” *FITUESI

Brendan Fraser, “Balena”

Hju Xhekman, “Biri”

Bill Nighy, “Living”

Xheremi Pope, “Inspektimi”

Aktorja më e mirë në film – Dramë

Cate Blanchett, “Tár” *FITUESI

Olivia Colman, “Perandoria e Dritës”

Viola Dejvis, “Gruaja Mbret”

Ana de Armas, “Bjonde”

Mishel Uilliams, “Fabelmanët”

Aktorja më e mirë në film – Muzikore apo Komedi
Lesli Manvill, “Zonja Harris shkon në Paris”

Margot Robi, “Babilonia”

Anya Taylor-Joy, “Menuja”

Emma Thompson, “Paç fat për ty Leo Grande”

Michelle Yeoh, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh” *FITUESI

Regjia më e mirë – Filmi

James Cameron, “Avatar: The Way of Water”

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, “Çdo gjë kudo në të gjithë njëherësh”

Baz Luhrmann, “Elvis”

Martin McDonagh, “Banshees of Inisherin”

Steven Spielberg, “The Fabelmans” *WINNER

Rezultati më i mirë origjinal

Alexandre Desplat, “Pinocchio e Guillermo del Toro”

Hildur Guðnadóttir, “Gratë që flasin”

Justin Hurwitz, “Babilonia” *FITUESI

Xhon Uilliams, “Fabelmanët”

Karter Buruell, “The Banshees of Inisherin”