REUMATIZMA MUND TË KUROHET NË SHTËPI/ Ja çfarë të përdorni – AlpeGossip
REUMATIZMA MUND TË KUROHET NË SHTËPI/ Ja çfarë të përdorni

REUMATIZMA MUND TË KUROHET NË SHTËPI/ Ja çfarë të përdorni

Inflamacioni dhe dhimbja në nyje njihet si reumatizëm. Reumatizma është shkaku i dytë, pas sëmundjeve të qarkullimit të gjakut, që shkakton më tepër paaftesi për punë. Më tepër se 50 për qind e njerëzve mbi 65vjeç vuajnë nga kjo sëmundje, ndërsa kjo përqindje është më e lartë tek seksi femër, prandaj njohja dhe trajtimi i sëmundjeve reumatike sa më shpejt të jetë e mundur është vendimtare.

Përbërësit:

1 litër ujë të distiluar
250 gr tërfil të thatë
2 kg mjaltë
Udhëzime:

Zieni tërfilin për një orë (në temperaturë të ulët).

Hiqeni nga zjarri dhe shtoni mjaltin, kur të jetë ftohur pak.

Lëreni të ftohet plotësisht dhe konsumoni pas çdo vakti dy lugë nga përzierja.

Kjo recetë nuk ka efekte anësore.

Disa këshilla që duhet të kenë parasysh të gjithë ata që vuajnë nga ky problem shëndetësor:

Bëni dy herë në javë ushtime gjimnastikore.
Merrni herë pas here, (një herë në dy ose tre muaj) tableta multivitaminë.
Jetoni në ambiente që nuk janë të ftohta.
Bëni plazh çdo vit dhe e rëndësishme është që të shtriheni në rërën e mëngjesit dhe pasdites.
Pini sa me shumë çarja me bimë jeshile.
Përdorni ujë mineral.
Hani sa më shumë fruta me vitaminë C dhe A.
Sa herë që ndiheni të lodhur përdorni paracetamol ose medikamente të tjera me përmbajtje paracetamoli.