“S’TË KA EDUKUAR…”/ Ana e “Për’puthen” ngre zërin ndaj Serxhinës: Mbylle gojën – AlpeGossip
“S’TË KA EDUKUAR…”/ Ana e “Për’puthen” ngre zërin ndaj Serxhinës: Mbylle gojën

“S’TË KA EDUKUAR…”/ Ana e “Për’puthen” ngre zërin ndaj Serxhinës: Mbylle gojën

Në studion e “E diell” ka nisur debati i ashpër mes Ana Lleshit dhe Serxhina Laskës teksa diskutohej në “Trotuar” për temën ‘Në gjurmën e prindërve’.

Debat i ashpër ka ndodhur sot në rubrikën “Trotuar” në “E Diell” mes Ana Lleshit dhe Serxhina Laskës. Tema në studio ishte “Në gjurmët e prindërve”, ku ish-konkurrentja e “Për’puthen” u shpreh se prindërit u imponojnë fëmijëve të ndjekin një drejtim të caktuar për të siguruar një të ardhme më të mirë.

Në këtë moment ndërpritet nga Serxhina dhe Ana nuk e pret aspak mirë. Teksa kjo e fundit reagoi me tone të larta, Laska përmendi edukatoren.

Nga ky reagim i papritur i Serxhinës, Ana u prek shumë pas së fundmi ka deklaruar historinë e saj që është rritur në jetimore.

Debati në studion “E Diell”:

Ana: Kjo ndodh për arsye se është familja e varfër dhe duan më të mirën për atë fëmijë dhe i thonë bëj këtë shkollë ti se me këtë do kesh të ardhura.

Serxhina: A mund ta mendojmë pak më thellë se mua më vjen në mendje një thënie e Platonit.

Ana: Mund ta mendosh cik më thellë apo cekët, por pasi ta mbaroj fjalën unë.

Serxhina: Një sekondë se po flas.

Ana: Edhe unë po flisja kështu që mund ta mbyllësh gojën ti, jo unë.

Serxhina: S’të ka edukuar edukatorja.

Ana: Jo, s’kam pasur edukatore. Kush është problemi? Do më edukosh ti?

Serxhina: Një shprehje shumë e bukur e Platonit thotë: Njeriu i mirë mendon për gjithçka, por nuk bën gjithçka. Që do të thotë, në rast se ti e ndrydh fëmijën që ai të mos e njohë veten dhe të mos e emërtojë atë që ndjen, fëmija arrin deri aty sa ndrydhet dhe nuk e di se çfarë do dhe sit a menaxhojë veten në situata të ndryshme. Që do të thotë që edhe nëse prindi do t’ia imponojë fëmijës, fëmija mund të dalë kundra dhe t’ia mohojë.