ZBULOHET TEKNIKA E FSHEHTË E USHTARËVE/ Ja si mund të të zërë gjumi për 2 minuta - AlpeGossip
ZBULOHET TEKNIKA E FSHEHTË E USHTARËVE/ Ja si mund të të zërë gjumi për 2 minuta

ZBULOHET TEKNIKA E FSHEHTË E USHTARËVE/ Ja si mund të të zërë gjumi për 2 minuta

Një teknikë e fshehtë ushtarake që thuhet se ndihmon të flesh gjumë në vetëm dy minuta, është zbuluar kohët e fundit.

Kjo teknikë thuhet se është përdorur nga ushtria amerikane për t’i ndihmuar ushtarët të flenë gjumë në situata aspak paqësore, siç janë fushat e betejës.

Sekreti është i detajuar në librin “Relax and Win: Championship Performance”, i cili megjithëse është botuar në vitin 1981, kohët e fundit ka fituar interes në internet.

Ja teknika hap pas hapi:

  • Relaksoni muskujt në fytyrën tuaj, duke përfshirë gjuhën, nofullën dhe muskujt rreth syve.
  • Lëshoni shpatullat tuaja poshtë përfshi edhe krahët.
  • Nxirrni frymë jashtë, duke afruar gjoksin tuaj drejt këmbëve.
  • Pastaj duhet të kaloni 10 sekonda duke u përpjekur të largoni mendimet, para se të mendoni për një nga tre imazhet e mëposhtme:
  • Jeni të shtrirë në një lundër në një liqen të qetë me asgjë tjetër përveç qiellit të qartë nuk ka mbi ju.
  • Jeni shtrirë në një shtrat në një dhomë të zezë.
  • Duhet të thoni “mos mendo, mos mendo, mos mendo” pa pushim për rreth 10 sekonda.

Teknika thuhet se punon për 96 për qind të njerëzve pas gjashtë javësh praktike.