KUR VJEN VJESHTA! Këto janë ndryshimet që i ndodhin trupit tonë dhe duhet ti dini – AlpeGossip
KUR VJEN VJESHTA! Këto janë ndryshimet që i ndodhin trupit tonë dhe duhet ti dini

KUR VJEN VJESHTA! Këto janë ndryshimet që i ndodhin trupit tonë dhe duhet ti dini

Janë aq shumë gjëra të bukura për të cilat ne presim gjithë vitin, që vijnë bashkë me vjeshtën.

Pushimet që do të kalojmë  me familjarët dhe shoqërinë, çizmet e reja të sezonit që shfaqen në xhamat e dyqaneve tuaja të preferuara etj etj. Me pak fjalë, vjeshta është sezoni që ne hamë rehat dhe bëjmë shopping për këpucë. Pra, ku ka më mire?!

Në fakt bashkë me vjeshtën vinë dhe shumë gjëra të tjera që nuk lidhen vetëm me modën dhe ushqimin. Moti i ftohtë sjell ndryshime në dritën e diellit, uljen e temperaturave, dhe disa ndryshime të tjera të vogla në mënyrën e jetesës. Te gjitha këto ndryshime mund të jenë ndikuese në trupin dhe mendjen tonë, pavarësisht se ne mendojmë se asgjë nuk na ndikon.

Gjithçka në trupin tonë, nga oraret e gjumit tek balanca hormonale deri në ndryshimin e sjelljeve, mund të ndikohen nga ditët e shkurtra dhe netët e gjata të vjeshtës. Madje dhe jeta jonë seksuale mund të ndryshojë në varësi të këtij sezoni (mos u shqetësoni kjo është për mirë).

Ja cilat janë 7 gjërat që vjeshta i bën trupit tuaj

  1. Memoria juaj rregullohet

    2. Flini më shumë se zakonisht

3. Mund të vuani nga ankthi

      4. Jeni më pak të rrezikuara nga infeksioni vaginal- nëse vishni rrobat e duhura patjetër

  5. Mund të ftoheni ose të sëmureni

      6. Jeni më të interesuar për të bërë seks

      7. Mund të dehidratoheni

/AlpeGossip.al