LUFTUAN ME KANCERIN DHE TUMORIN/ Këto janë personazhet E FORTA të showbizit shqiptar (FOTO) – AlpeGossip
LUFTUAN ME KANCERIN DHE TUMORIN/ Këto janë personazhet E FORTA të showbizit shqiptar (FOTO)

LUFTUAN ME KANCERIN DHE TUMORIN/ Këto janë personazhet E FORTA të showbizit shqiptar (FOTO)

Nuk kanë qenë të pakta rastet kur personazhet e njohura na kanë tronditur me historit e tyre të dhimbshme.  Ata nuk kanë nguruar që ndëpërmjet dhimbjes të përcjellin fjalë optimiste tek publiku.

Dhe pse po përballeshin me një vështirësi të madhe shëndetsore ja kanë dalë mban të buzëqeshin para kamrave duek rrëfyer të gjtiha detajet.

Ne ju njohim me 4 rastet të cilat kanë marrë vëmendjen e mediave dhe të njerëzve.

Hajrie Rondo

Ajo është një ndër artistet më të dashura për publikun e saj,e cila  dallohet për role të shumta në televizionin shqiptar . Pas betejës së gjatë me kancerin ajo u nda nga jeta në 2017.Por askush nuk mund ta harroj daljen e saj televizive ku ka rrëfyer betejën me semundjen e vështirë

E ftuar në emisonin “”Rudina”, aktorja e famshme Hajrie Rondo është përlotur teksa ka rrëfyer luftën që i është dashur të përballojë me sëmundjen e saj si dhe ka dhënë një mesazh për të gjithë, “Shiheni jetën me ngjyra”. Këto kanë qenë fjalët që aktorja u ka drejtuar të gjithëve.

Estela Ujka

Blogerja e njohur Estela ditën e djeshme është kthyer në kryefjala e mediave rozë pasi p♪7r herë të parë ajo ka rrëfyer publikisht sëmundjen e rëndë nga e cila vuante.

Unë kam humbur mamanë nga e njëjta sëmundje, kështu që edhe nëse e dëgjoj nga miliona kilometra larg sigurisht që do të afektohem dhe do të më duket gjëja më e tmerrshme në jetë. Për fat të mirë tumori që unë u diagnostifikova nuk ishte nga ata më të këqinjtë, por kishte ngarkesën e vet dhe nëse nuk do të kryej operacioni mirë mund të kishte pasoja fatale. Njeriu tenton ta largojë të keqen edhe unë mund të them se me personalitetin që kam nuk fokusohem tek gjërat e këqija në jetë dhe me sa duket mendja punoi mirë pavarësisht sëmundjes dhe ngarkesës. Di që këtë sëmundjen për herë të dytë në familjen time, e përballuam vetëm ne të pestë dhe të pestë gjetëm forcë tek njëri-tjetri. Vajzat kanë ndihmuar në shtëpi me gatimin, bashkëshorti gjithashtu edhe unë kur shikoja këtë nuk është se e kisha shumë mendjen tek sëmundja. Gjithçka që doja ishte të ishim bashkë, të shijonim njëri-tjetrin dhe sëmundja kaloi dytësore. Për fat të mirë unë u operova dhe risku për jetën nuk ekziston më, të paktën me aq sa thanë doktorët. Por njeriu duhet të fokusohet vetëm tek gjërat e mira në jetë, pasi nëse bie pre e atyre të këqija nuk do ia dalësh ndonjëherë”

Ambra Meda

Vite më parë, ajo u diagnostikua me kancer dhe rasti i Ambra Medas u bë i famshëm, jo për shkak të sëmundjes së saj, por pasi ajo  dilte në video ku shprehej besimplotë dhe gjithnjë thoshte se ajo do ia dilte të fitonte betejën për jetën.

Rasti i saj preku zemrat e shumë shqiptarëve dhe vip-ave,  të cilët në jo pak raste i dërgonin mesazhe mbështetjeje dhe urimesh për Ambrën.por që gjithnjë thoshte se ajo do ia dilte të fitonte betejën për jetën.E pas dy vitesh kura intensive, Ambra Meda ia doli të triumfojë ndaj sëmundjes së saj.

Zanfina Ismajli

Dhe pse prejh vitesh ajo është alrguar nga skena dhe nuk ka sjell projekte të reja emri i saj tërheq gjithmon vëmendje në media. Para disa kohësh ajo ka zbuluar një sekret të cilin na e kishte fshehur prej shumë vitesh.Zanfina ka rrëfyer për herë të parë një pjesë të fëmijërisë së trishtë për shkak të sëmundjes së rrallë:

“Atëherë vetëm 10 vjeç, asnjë nga mjekët në Kosovë nuk arrinin ta zbulonin se çfarë ia shkaktonte dhimbjen në kocka dhe deformimin në pjesën e shtyllës kurrizore. Kur kam qënë e vogël, besoj 10 vjeç, kisha probleme me kockat në pjesën e kofshave. Mjekët nuk e dinin se çfarë është, në atë kohë nuk njihej aspak sëmundja e skoliozës. Shtylla ime kurrizore ishte e shtrembëruar”.

AlpeNews.al