PROTESTA E STUDENTËVE/ Kush janë VIP-at që e përkrahën. Nga Blendi Fevziu tek Aulona Musta (FOTO+VIDEO) – AlpeGossip
PROTESTA E STUDENTËVE/ Kush janë VIP-at që e përkrahën. Nga Blendi Fevziu tek Aulona Musta (FOTO+VIDEO)

PROTESTA E STUDENTËVE/ Kush janë VIP-at që e përkrahën. Nga Blendi Fevziu tek Aulona Musta (FOTO+VIDEO)

Tashmë prej tre ditësh ka nisur një protestë e drejtuar prej studentëve.
Të parë ishin ata të degës së arktitekturës të cilët ngritën zërin e tyre duke kundërshtuar kështu ligjin e ri në të cilin thuhej se çdo student duhej të paguante tarifë shtesë duke u bazuar tek kreditet për provimet e ngelura.

Kaq mjaftoi që studentët e të gjithë universiteteve të bashkoni zërat e tyre kundrejt asaj që ata e quajnë padrejtësi.

Por në këtë nisëm që ata gjithnjë përpiqen që ta mbajnë hermetike duke mos përfshirë asnjë parti politike, nuk janë të vetmit që janë bërë pjesë e saj.

Të shumtë janë edhe ato artistë apo figura të njohura të ekranit të cilet e konsiderojnë nismen si “zgjim nga gjumi letargjik” dhe i përkrahin ato në rrjete sociale apo duke qenë të pranishëm.

Nga Roza Lati tek Olti Curri, alpenews.al ju njeh me figurat qe kanë shprehur përkrahjen:

Roza Lati

Olti Curri

Fatma Methasani

Aulona Musta

Franceska Jace

Blendi Fevziu

Përgatiti: AlpeNews.al